''Seri Üretim'' Maskeler

''Seri Üretim'' Maskeler

COVİD-19 salgınıyla mücadele yöntemlerinin en etkili faktörlerinden biri olarak gösterilen maskelerin üretimi son dönemlerde artmış durumda. Hatırı sayılır bir piyasa değerine ulaşan maske üretiminin sağlıklı koşullarda yapılıp yapılmadığı;üretilen maskelerin hastalıktan ne kadar koruduğu ise soru işaretleriyle dolu…

KAUÇUK TOZU VE MASKE ÜRETİMİ YAN YANA…

Talepteki yoğunluk nedeniyle tek tek vatandaşların dahi üretmeye başladığı maskelerin yapımını sağlayan makineler,internetten kolaylıkla sipariş edilebiliyor. 30 bin TL’den 200 bin dolara kadar her çeşit makinenin bulunabildiği mecralara ulaşan girişimci ise hemen maske üretimine başlıyor.

COVİD 19 salgınına kadar sadece tıbbi ürün satıcılarının piyasaya sunduğu maskelerdeki bu üretim artışının ise sağlıklı bir denetimi yapılmıyor. Maskeler bazen merdiven altı diye tabir edilen izbe mekanlarda bazense bir sanayi bölgesi içindeki kauçuk atölyesinin hemen yanında üretilebiliyor.Havaya karışan plastik maddelerin ya da tozun maskelere yapışma riski ise göz ardı ediliyor.Maskelere kolaylıkla yapışabilecek bu maddeler, kullanıcının yüzüne maske takmasıyla birlikte direk olarak vücuduna girmesi gibi tehlikelere neden olabiliyor. Bu noktada denetimlerin sıklaşması gerekiyor.

Özellikle sanayi bölgelerinde hemen tutulan bir dükkanda yapılan seri üretimlerin denetimi de yapılmadığı için,üretilen maskelerin ne kadar sağlıklı olduğu bir muamma...Piyasada telli-telsiz, üç katlı- tek katlı gibi etiketlerle satılan maskelerin sağlıklı bir denetiminin yapılması,yıllardır bu işi yapanların da bir talebi olarak öne çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 01:12

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER