KANAL İSTANBUL BARAJLARI KURUTABİLİR!

KANAL İSTANBUL BARAJLARI KURUTABİLİR!

Kanal İstanbul Barajları Kurutabilir

Son dönemde başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin pek çok yeri kuraklıkla karşı karşıya.Tüm dünya mevsimsel sıcaklığın normalin üstünde olmasından dolayı önlemler alırken Türkiye var olan su kaynaklarını  yok etmekle meşgul.Özellikle İstanbul'da ormanların yapılaşmaya açılması barajların dolmasına engel oluyor. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında barajların doluluk oranları alarm veriyor.Baraj doluluk oranı,yağan yağmurlara rağmen artmıyor. Yapılması planlanan Kanal İstanbul projesi ise gelecek için hayli karamsar bir tablo çiziyor...

Son 10 Yılın En Düşük Doluluk Oranı

İstanbul,son yılların en düşük baraj doluluk oranına sahip.Kasım ayı içinde yağan yağmurların ise herhangi bir faydası olmadı.Barajlardaki genel doluluk oranı  son 10 yılın en düşük seviyesinde. Bazı barajlar da neredeyse tükenmek üzere. Öyle ki barajlarda kalan dip suyunun yaratacağı rahatsızlıklar şimdiden konuşulmaya başlandı. En düşük doluluk oranına sahip barajsa Sazlıdere Barajı.

Bu oranın nedeni iklim değişikliği olduğu kadar İstanbul’daki yapılaşma ve rant. İstanbul’un 1.5 milyonluk nüfusuna su sağlama kapasitesine sahip Sazlıdere Barajı Kanal İstanbul ile birlikte tamamen yok edilecek.Bunun en büyük nedeni olarak, barajların su toplama havzalarının yapılaşmaya açılması ve barajları besleyen yer altı ve yerüstü su kaynaklarının kuruması olarak gösteriliyor.

Kanal İstanbul ve Muhtemel Senaryolar

Terkos Gölü ve Sazlıdere Barajı İstanbul’da toplam 6 milyon nüfusun su ihtiyacını gidermekteyken bu kaynakların tamamen kuruması,içilen üç bardak sudan birinin yok olması anlamına geliyor.Bu bölgedeki su kaynaklarının rehabilite edilmesi ve tedbirlerin alınması beklenirken Kanal İstanbul var olan su kaynaklarının da tehdit altında olduğunu kanıtlıyor.Kanal İstanbul’la birlikte bölgeye gelmesi beklenen 1.2 milyonluk ek nüfus,tabloyu daha vahim bir hale getiriyor. Açılacak kanalın sadece Sazlıdere ve Terkos’u değil,tüm Kuzey ormanlarının yapısını değiştireceği öngörülüyor. Kuzey ormanları ve çevresindeki ekosistem yağan yağmuru tutan ve yer altı suyu olarak saklayan bir işleve sahip.

Kuzey ormanlarının Kanal İstanbul’dan önce de maruz kaldığı yapılaşma uzun zamandır sivil toplum kuruluşlarının ve bölge halkının eleştiri konusuydu.Kanal İstanbul projesiyle bu bölgeyi oluşturan ekosistemle birlikte 134 milyon metrekarelik bir tarım arazisinin de yok olacağı tahmin ediliyor.Yani proje sadece su kaynaklarını değil aynı zamanda İstanbul'u besleyecek tarım ürünlerini de tehdit ediyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 01:12

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mitat õzakdaş
Mitat õzakdaş - 9 ay Önce

Sayın yetkililer bahcesehir tiren yolundaki köprülü kavşak düzenlemesinin trafik acısından rahatlatıcı bir çalışma ılginize tesekkurler yalnız aynı çalışmayı altınşehir kavşağında yapılmasını talep eder gereğinin yapılmasını arz ederim

SIRADAKİ HABER