ESENLER OTOGARI’NDA İNANILMAZ DEĞİŞİM!

Esenler Otogarı’nda son bir senedeki değişim göz dolduruyor. 2019 yılının ikinci yarısında işletmenin İSPARK’a devriyle birlikte çehresi değişen Esenler Otogarı halen daha devam eden çalışmalarla birlikte bambaşka bir çehreye kavuşmuş durumda.

ESENLER OTOGARI’NDA İNANILMAZ DEĞİŞİM!

Esenler Otogarı’nda son bir senedeki değişim göz dolduruyor. 2019 yılının ikinci yarısında işletmenin İSPARK’a devriyle birlikte çehresi değişen Esenler Otogarı halen daha devam eden çalışmalarla birlikte bambaşka bir çehreye kavuşmuş durumda…

OTOGAR YENİ ÇEHRESİNE KAVUŞTU

Esenler Otogarı dış çehresi ve alt katlarıyla başka bir şehir konumundaydı. Başta güvenlik ve temizlik olmak üzere birçok konuda soruna sahip Esenler Otogarı,İSPARK’a devredilmesiyle birlikte değişim geçirdi.Binaların dış cephelerinin yeniden boyanmasıyla Otogar yeni bir görünüme sahip oldu. Otobüslerin yoğun bir şekilde gelip gittiği üst katlarda kaldırım ve aslfalt düzenlemesi yapıldı ve peyzaj çalışmalarıyla daha yeşil bir Otogar için adımlar atıldı.

Bunun yanında İBB’nin Otogar’da yaklaşık 650 personeli hizmet veriyor. 150 temizlik görevlisi ,150 güvenlik görevlisi, zabıtalar ve idari personelle birlikte günde 3 vardiya şeklinde çalışan tüm personel Esenler Otogar’ında her dakika vatandaşa hizmet veriyor.

Yaklaşık bir senelik  sürenin sonunda Otogar’ın aldığı son hal hem otobüs firmalarında çalışanların hem de vatandaşların belirttiği gibi değişmiş durumda…

ALT KATLAR TEMİZLENDİ,GÜVENLİK SAĞLANDI

Otogar’ın geçmişteki hali Youtube üzerinden yayın yapan kanalların bile dikkatini çekecek boyuttaydı. Yapılan programlar ve vatandaşların ortak kanaati en başta gelen sorunun güvenlik olduğunu gösteriyordu. Özellike Otogar’ın alt katlarında oluşan güvenlik zafiyeti giderildi. Bunun yanında alt katlarda kullanılmayan ya da amacı dışında kullanılan yüzlerce dükkan için gerekli düzenlemeler yapıldı ve alt katlar tamamen temizlendi.Yerleştirilen güvenlik kameralarıyla görülmeyen nokta kalmadı.

OTOGARIN YENİ İSİMLERİ…

Otogar’ın kuleleri,kapıları ve meydanı yeni isimlere kavuştu. Bunun nedeni ise yetkililerce ‘’Yeni bir ruh katmak ‘’ olarak nitelendiliyor.Örneğin Otogar’daki kulelerin isimleri Beyazıt Kulesi,Dolmabahçe Kulesi,Kız Kulesi gibi isimlere kavuştu.Her kulenin içinde ise İBB’ye ait kurumların büroları açıldı ve buralar her an yaşayan bir merkez haline geldi. Otogar’ın her iki avlusuna ‘’Cumhuriyet’’ ve ‘’Demokrasi’’ adları verilirken kapılara ise ‘’Edirnekapı’’ ve ‘’Yenikapı’’ gibi isimler verildi.

GENÇLİK MERKEZLERİ,KÜTÜPHANE KAYIT STÜDYOLARI VE İSMEK

Otogar kompleksi sadece bir otogar olarak hizmet vermiyor.Aynı zamanda burada kurulan gençlik merkezleri, kayıt stüdyoları ve İSMEK, başta çevre semtleri olmak üzere tüm İstanbullulara çok çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Örneğin Dolmabahçe Kulesi’ndeki gençlik merkezinde gençler değerli vakit geçirirken aynı anda alt katlarda kurulan kayıt stüdyolarında gençler müzik konusunda üretim süreci içine girebiliyor. Aynı anda Galata Kulesi’ndeki İSMEK, tüm İstanbullulara bir kariyer merkezi olarak hizmet veriyor.

Kısa süre sonra bitmesi planlanan Evliya Çelebi Kütüphanesi’nde ise başta gezi kitapları olmak üzere birçok yayın, yolculuk yapanlarla buluşmuş olacak.İstanbul’u ve Anadolu kentlerini tanıtan kitaplar bu kütüphanede yerini alacak. Kütüphanede aynı zamanda 81 ili tanıtan bir vitrin de yerini alacak.Her ilin kendi yöresini tanıtan değerler,ayrı ayrı bölmelere sahip camekan bir vitrin içinde yolcular için sergilenecek.

81 İLİN FİGÜRLERİ ESENLER OTOGARI’NDA OLACAK

Esenler Otogarı’nda ilerleyen zamanda Anadolu’nun 12.000 yıllık kültürünü temsil eden figürler de yerini alacak. Nemrut Dağı figürleri,Truva atı,Göbeklitepe gibi kadim uygarlıkların temsil edildiği figürler ilerleyen günlerde Otogar'ı süsleyecek.Alt katların duvarlarında ise yine Anadolu’nun kültürünü yansıtan görseller sergilecek

OTOBÜS ÇALIŞANLARI İÇİN TESİSLER

Otobüs ve otogar çalışanları da bu süreçte unutulmadı.Otogar yönetimi çalışanlar için yüzlerce yatak kapasiteli bir tesisi de hizmete sokmaya hazırlanıyor. Böylelikle otobüs çalışanları seferler arası saatlerde dinlenebilecek ve daha konforlu alanlarda vakit geçirebilecekler.

Otogar’ın yeni halinin tanıtım videosu için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 18:36

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER