Bir Tedirgin Bekleyiş: Yarımburgaz Mağaraları

Bir Tedirgin Bekleyiş: Yarımburgaz Mağaraları

İstanbul Başakşehir’e bağlı Kayabaşı Yolu üzerinde bulunan Yarımburgaz Mağaraları Kanal İstanbul Projesi’yle yeniden gündemde… Yaklaşık dört yüz bin yaşında olduğu düşünülen ve Türkiye’deki en eski yerleşim yeri olan mağaraların Kanal İstanbul hattı üzerinde olması, kamuoyunun tedirgin bekleyişine sebep oluyor.

Kanal İstanbul’la yeniden gündemde olan Yarımburgaz Mağaraları için tedirgin bekleyiş sürüyor.Yaklaşık dört yüz bin yaşında olduğu düşünülen mağara,Kanal İstanbul güzergahındaki Küçükçekmece’de bulunan ve antik kent olma vasfını taşıyan Bathonea ile birlikte çevreci kamuoyu için tedirginlik konusu haline geldi.

2012’de Korunması için Karar Çıkmıştı

10 Mayıs 2012 tarihinde 1 No’lu Koruma Kurulu kararında‘’1.Derece Sit Alanı ve Korunması Gerekli Kültür Varlığı olan bu mağaraların ilgili belediyece korunması,çevre düzenlemesinin yapılması ve tahrip olan yerlerin düzeltilmesi gerektiği’’ ifade edilen Yarımburgaz Mağaraları için bugüne kadar sadece mağara ağzına demir parmaklık koymak dışında önlem alınmadı.Parmaklıklar rahatlıkla geçilebildiği için mağaralar bir anlamda korunmasız durumdaydı. 2015 yılında CHP’li İBB Meclis üyeleri bu mağaraların durumuyla ilgili Belediye Meclisi’ne bir önerge verdi.Mağaraların korunma kararı olmasına rağmen herhangi bir şey yapılmaması önergede yerini aldı. 2016 yılında Binali Yıldırım,mağaralar sebeiyle güzergahın değiştirildiğini söylese de bölge halkı ve çevre duyarlılığına sahip kamuoyu yine de tedirgin.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, dönemin İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat burada defineci yağmasının önüne geçileceğini ve sabit güvenlik sağlanacağını söyledi. Fakat Kanal İstanbul Projesi sebebiyle alınacak önlemlerin de akamete uğraması endişesi hakim durumda.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından yakın bir zamanda bu konuya dikkat çekmek için eylem yapıldı.13 Temmuz 2020 yılında Küçükçekmece Köprüsünden mağaralara kadar on dört kilometrelik yürüyüş yapıldı ve bu sit alanının korunması istendi. Fakat projenin ne olacağı ve mağaraların durumu belirsizliğini korudu.

Şahitepe’deki Gecekondular da Tehlikede

Bunun yanında yine aynı bölgede inşaatı süren hal projesi de yakındaki gecekondulara zarar verdi.Hal inşaatının yanında bulunan gecekonduların, oluşan sarsıntılar yüzünden duvarlarında çatlaklar oluşmuş durumda.Bölge sakinleri hem güvenliklerinden hem de tapularının akıbetinden dolayı endişe içinde.Kanal İstanbul güzergahında yapılan büyük hal inşaatı büyük sarsıntı ve moloz yığınları meydana getirdi.İnşaatın yanında bulunan gecekondu sahipler,i sarsıntıların evlerinde yarattığı çatlaklar ve zemin kaymaları yüzünden tedirgin.Oluşan molozlar ise evlerin hemen önünde ya da bahçesinde ufak çaplı tepecikler meydana getirerek halkın yaşamını güçleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 00:35

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER