Başakşehir Olası Bir Depreme Hazır mı?

BAŞAKŞEHİR OLASI BİR DEPREME HAZIR MI?

Başakşehir Olası Bir Depreme Hazır mı?

İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” ne göre olası bir İstanbul depreminde,İstanbul’daki tüm ilçelerin deprem risk analizleri ve bina yapıları hakkında bilgiler ‘’ İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” adıyla yayınlandı.Bilgiler aynı zamanda bahsi geçen İBB biriminin internet sitesinde de yer alıyor.Her ilçe için ayrı ayrı kategorilerin olduğu sayfada Başakşehir için de bir kategori mevcut.Başakşehir’in zemin ve bina inceleme sonuçları haberimizde mevcut.

Başakşehir’deki Binaların Yapısı

Rapora göre Başakşehir’deki binaların yüzde 3’ü 1980 öncesinde,yüzde 53’ü 1980-2000 yılları arasında,yüzde 44’ü de 2000 yılı sonrasında yapılmış.

Rapora göre 1-4 katlı binalar, Başakşehir’deki binaların toplam yüzde 82’sini oluştururken;5-8 katlı binalar yüzde 9’u,daha azla katlı binalar ise yine 9’luk bir yüzdeyi kapsıyor. Özellikle Bahçeşehir,Başakşehir toplu konutları,Kayaşehir ve Fenertepe’deki toplu konutlar 8 kat ve daha fazlasına sahip binaların büyük bir kısmını içeriyor.Altınşehir,Güvercintepe,Şahintepe ve Ziya Gökalp mahalleleri ise düşük kat sayılı binalara sahip.Başakşehir’deki binaların yüzde 75’lik kısmı betonarme tarzındaki binalara sahipken bunu sırasıyla yığma(yüzde 18.6) ve tünel kalıp(yüzde 6) yapım tarzıyla oluşmuş binalar takip ediyor.

En Riskli Bölgeler

Raporun en dikkat çekici kısımlarından birisi ise ‘’ 7.5 Senaryo Depremi İçin Başakşehir İlçesi Mahalle Bazlı Bina Hasar Tahminleri’’ kısmı. Buna göre ‘’Çok Ağır Hasarlı’’ binaların olduğu mahallelerde en başta (sırasıyla) Şahintepe,Ziya Gökalp,Güvercintepe ,Bahçeşehir 2.Kısım ve Altınşehir bölgeleri yer alıyor. ‘’Ağır Hasarlı’’ binalarda da sıralamda en başta Ziya Gökalp,Şahintepe,Güvercintepe,Bahçeşehir 2.Kısım,Bahçeşehir 1.Kısım ve Alntınşehir mahalleleri var.

Rapora göre olası bir 7.5’lik depremde can kayıpları ve ağır yaralı sayısında sırasıyla Güvercintepe, Bahçeşehir 2.Kısım ve Şahintepe ve Altınşehir başı çekiyor. Buralarda yoğunlaşan gecekondular ve 1-4 katlı evler, olası bir 7.5’lik deprem için büyük riskler taşıyor.

1-4 Katlı Yapılar’da Riskler Azaltılmalı

Raporun sonucuna göre olası bir 7.5’lik depremde Başakşehir’deki binaların ortalama yüzde 14’ünün orta ve üst seviyelerde hasar göreceği tespit edilmiştir.Bu büyüklükte bir deprem için yaklaşık 40.191 kişi için acil barınma ihtiyacı olacağı öngörülmüştür.Rapordaki verilere göre Başakşehir’deki yapılar yüzde 56’Lık bir oranla 2000 öncesinde inşa edilmiş bulunuyor.Bunların büyük çoğunluğu da yaklaşık 1-4 kat aralığında. Deprem kaynaklı riskin azaltılmasına yönelik eylem planlarında önceliğin bu yapılara verilmesi gerektiği belirtiliyor.1-4 katlı evlerin daha çok Şahintepe,Güvercintepe,Altınşehir’de yer aldığı göz önüne alınacak olursa bu mahallelerin en başta ele alınması gereken mahalleler olduğu ortaya çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 00:38

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal demir
Kemal demir - 5 ay Önce

Benim arsam diye yirmbir yıl oldu benim diye bildiğim arsanın yanida arsa yani iki arsa vardı benim yirmi sene önce aldığım arsayı değilde yanını bana verdiler neden benim bildiğim arsayinan yer deyistir diler ranmi dönüyor imar sorununu çözdük böylemi cozdunuz benim yerimi on onun yerini bana niye beni o adamna karşı karşıya koydunuz neden bana verilen yerin sahibi bura benim diyor ben ne yapmalıyım bir ay sonra imarlı tapu ciksabana birdeyisiklik ölümü cinayetmi işletim neden beni ateşe attınız neden böylemi cozdunuz imarı yazıklar olsun yuh bunun sorumlusu belediye olacak hey Murat kurum bu işi haller halkı karşı karşıya koyma

SIRADAKİ HABER