Al Gayrimenkul, Ol Vatandaş

Al Gayrimenkul, Ol Vatandaş

19.09.2018 yılında ‘’Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelik Değişikliği’’ne göre en az 250.000 dolarlık bir taşınmazı alan bir yabancı ,Türk vatandaşlığını kazanma hakkını elde edebiliyor.Bu kapsamda Türkiye’den gayrimenkul alan yabancıların yüzde 36’sının amacı Türk vatandaşı olmak.

2018 yılında ilgili kanunda yapılan değişiklik,belli zamanlarda tartışma yaratsa da bu haktan yararlanan yabancı sayısı gün geçtikçe artıyor.Özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancıların yoğun talebi,emlak piyasasını canlandırmış durumdaydı. Bugünlerde de emlak piyasasındaki en aktif unsurlar yine Körfez ülkelerinden ya da Kuzey Afrika’dan gelen yabancılar.Özellikle Başakşehir’de ve Fenertepe’de bulunan toplu konutlarda yaşayanların azımsanmayacak kısmı Körfez ülkelerinden gelen Araplar.Başakşehir’de son on yılda artan lüks toplu konutların ve rezidansların dışını çepeçevre sarmalayan dükkanların sahibi de yavaş yavaş bu bölgeye yerleşen yabancılar oluyor.

Özellikle Başakşehir,Fenertepe ve Bahçeşehir ‘in bazı mahallelerinde hitap edilen kitle değiştiği için restorantların da buna uyum sağladığı gözleniyor. Arap ya da Özbek mutfağını yansıtan restoranlar ve nargile cafe sayısında ciddi bir artış bulunuyor. Bunun yanında Arapça ve Farsça kursları da gittikçe artıyor.

Özellikle emlak piyasasında yaşanan hızlı trafik,devletin 250.000 dolarlık gayrimenkul alımına vatandaşlık vermesiyle arttı. Bu konuda bazı dolandırıcılık haberleri de basına yansıdı. Bazı Türk emlakçıların 175.000 bin dolara gayrimenkul satıp bunu 250.000 dolar gibi gösterme vaadiyle bazı yabancı ülkelerde reklam yaptığı ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 01:12

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER