Suyu Arayan Adam’dan Bir Mektup Var!

Remzi Kitabevi, Şevket Süreyya Aydemir’in ‘’Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar’’ kitabını yeniden bastı. İlk baskısı Çağdaş Yayınları’ndan 1979’da çıkan bu kitap 41 yıl aradan sonra yeniden okuyucuyla buluştu.

Suyu Arayan Adam’dan Bir Mektup Var!

Remzi Kitabevi, Şevket Süreyya Aydemir’in ‘’Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar’’ kitabını yeniden bastı. İlk baskısı Çağdaş Yayınları’ndan 1979’da çıkan bu kitap 41 yıl aradan sonra yeniden okuyucuyla buluştu.

İsmi daha çok ‘’Tek Adam’’ serisiyle bilinen Şevket Süreyya Aydemir,Türk siyasi tarihi için anıtsal eserler bırakmış bir aydın. Yazdığı biyografiler,siyasi eserler ve otobiyografisi okunduğunda 1850’lerden 1970’lere kadar bir anlamda Türk siyasi tarihinin bir anlatımı özelliğine bürünüyor.Peki kimdir Şevket Süreyya Aydemir?

Suyu Arayan Adam

1897’de Tunalı bir göçmen ailenin oğlu olan Aydemir,fakir bir ailede dünyaya gelir.Edirne’de doğar ve ortaöğrenimini burada tamamlar ve Edirne Öğretmen Okulu’nu bitirir.I.Dünya Savaşı’nda yedek subay olarak orduya katılır ve Kafkas Cephesi’ne gönderilir.Sarıkamış cephesinde yaralanır daha sonra cephelerde gönüllü birliklere katılıp öğretmenlik yapar.Moskova’ya Nazım Hikmet ve Vala Nureddin’le beraber gidip Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’ne katılır. Türkiye’de komünistlik suçlamasıyla bir süre hapis yattıktan sonra beraat eder.

Savaş bittikten sonra Türkiye’ye gelip ekonomi öğretmenliği yapar ve devlet bürokrasisinde çalışır. Bizzat Atatürk’ün desteğini alarak Kadro isimli dergiyi çıkarır. 36 sayı kadar çıkan dergi kapandıktan sonra memuriyet hayatına devam eder ve 1976 yılında hayata gözlerini yumar.Şevket Süreyya bu hayat macerasının içinde önce Turancı sonra komünist olur. Daha sonra Kemalizm’in teorisini yapmak için Kadro dergisini çıkarınca artık ‘’Kadrocular’’ diye anılan grubun bir anlamda lideri olur. Dergi kapandıktan sonra ise kendisini Şevket Süreyya Aydemir yapacak kitapları ardı ardına çıkarır.Atatürk’ü anlattığı Tek Adam,İsmet İnönü’yü anlattığı İkinci Adam ve Enver Paşa’yı anlattığı ‘’Makedonya’dan Orta Asya’ya Enver Paşa’’ serileriyle birlikte biyografi konusunda Türkiye’de bir otorite haline gelir. Bunun yanında yine Adnan Menderes’i anlattığı ‘’Menderes’in Dramı’’ kitabıyla birlikte okunduğunda Aydemir okuyucuya aynı zamanda 150 yıllık bir Türkiye macerasını anlatmış olur. Hayat hikayesini anlattığı ‘’Suyu Arayan Adam’’ kitabıyla da bu maceranın içinde kendisini konumlandırır.

Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar

Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar kitabı işte bu zincirin son halkası olarak da görülebilir. Kitap aslında birbirinden bağımsız iki bölümden oluşuyor. Kırmızı Mektuplar yazarın iki mektup arkadaşını kullanarak,bu düşsel mektuplar üzerinden Türk, Sovyet ve Çin devrimini/tarihini ele aldığı bir içeriğe sahip.Üç arkadaş da yazarın Rusya’da geçirdiği yıllarda okuduğu üniversiteden mezun. Ve üçü de kendi ülkelerinde yaşadıkları devrimi birbirlerine anlatıyorlar. İşte bu noktada Aydemir aslında okuyucuya Türk devriminin Sovyet ve Çin devrimleriyle olan karşılaştırmasını anlatıyor.Kitap bittiğinde o üç arkadaşın tek bir kişi mi yoksa tam tersi mi olduğunu anlamaya çalışmanın keyfi kalıyor.

Bu düşsel ortamdan sizi çekip çıkaransa ikinci kitap oluyor. Cumhuriyet gazetesine 1970’lerde yazdığı ‘’Son Yazılar’’, Aydemir’in ilerlemiş yaşına rağmen sağlam analiz yeteneğini ve temellerini bizzat kendisinin oluşturduğu dünya görüşünü yansıtması bakımından dersler içeriyor. Bunun yanında Aydemir’in aklını Son Yazılar’daki o yaşlı adam temsil ederken kalbini ise halen daha Kırmızı Mektuplar temsil ediyor. Biz yine de kalbini temsil eden Kırmızı Mektuplar’dan bir alıntıyla tanıtımı sonlandırıyoruz:

‘’O bir hava idi ki,hem hayallerimizin hem düşüncelerimizin uzaylarında eserdi.Ama bizim inançlarımızın,bizim bütünüyle kendimizin ve işçilerimizin yarattığı bir dünyaydı.Yani bizimdi.O dünyada kendimizi buluyorduk…Hem de hem yarının adsızları hem de kahramanları olarak!Ama hiç kuşkumuz yok ki,ister adsızlar ister kahramanlar olalım,yarının fatihleri biz olacaktık!’’

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 21:13

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER