Modern Çağın Kurgusu: Filtreli Güzellik

Modern Çağın Kurgusu: Filtreli Güzellik

Sosyal medyada Twitter-İnstagram ayrımı vardır. Twiter’da bulunan kullanıcılar bu mecranın İnstagram olmadığını şaka yoluyla da olsa yineler.Burada amaç ,özenilmiş,üstünde oynanmış,filtreli fotoğraflarla dolu İnstagram’dan bir kaçış yeri olduğunu vurgulamaktır.Elbette Twitter da bu noktada çok ‘’masum’’ değil. Kendine has yazım biçimleri; Z kuşağı adı verilen genç kitlelerin siteye damga vurması ve Twitter’ın ‘’dipsiz bucaksız arka sokakları’’ Twitter’ı da çok entelektüel bir mecra haline getirmiyor. Fakat yine de Twitter,biraz zorlamayla da olsa,görselliğin değil fikirlerin konuştuğu bir yer olarak tanımlanabilir.

Örneğin en son İzmir’deki deprem için İnstagram storylerinde kendine has biçimlerde yardım isteyen kullanıcıların neden böyle davrandığıyla ilgili bir kitap var elimizde:Filtreli Güzellik.Ebru Güzel ve Esra Çizmeci’nin yazdıkları bu kitap,sosyal medyayı anlama kılavuzu olarak da kullanılabilir. Öyle ki kitabın sonuna eklenen ‘’İnstagram Sözlüğü ve Dijital Duygu İfadeleri’’, ‘’Ergenlerin Kullandığı İnstagram Kısaltmaları’’ ve ‘’Emojiler ve Anlamları’’ gibi bölümler, Dante’nin İlahi Komedya’sındaki rehber gibi yanınızda rehber olarak her daim bulunabilir.

Özellikle kadınlara uygulanan güzellik baskısı, tarif edilemez derecede yaşanan travmaları beraberinde getiriyor. Sürekli güzel görünme baskısı yavaş yavaş herkesi aslında bunun bir ‘’normal’’ olduğu sonucuna ulaştırıyor. Kitabın temel tezlerinden birisi de bu. Bu sürecin hem zirvesi hem de işçisi bu fenomenler. Kitapta bazı mankenlerle ve orta yaş diye tarif edilen yaş grubuna ait kadınlara ait röportajlar ve alıntılar bulunuyor. Ortaya son derece hüzünlü ve travmatik bir manzara çıkıyor.

ÖMÜR BOYU GÜZELLİK BASKISI

İnstagram hikayelerine bakılacak olursa herkes son derece mutlu,sürekli geziyor,hep bakımlı ve her daim ‘’güzel’’.En temel sorun aslında sürekli güzel ve bakımlı olmak.Sorun da burada başlıyor zaten:zamanın akıp gitmesi… Zaman, bu tipolojiye göre en büyük düşman. Bu noktada estetik cerrahlar en fazla takipçi sayısına sahip hesaplardan. Bu vahşi cangılda estetik cerrahi en büyük silahlar haline geliyor. Eğlenceli dünyaların üstündeki makyajı kazıdığınız zamansa,orada duran genç kadının belki de bir gecekondudan ancak böyle kurtulabileceğine dair ümidi yatıyor… Bunun yanında son dönemde güzel ve bakımlı olmak artık sadece kadınlar için söz konusu bir baskı aracı değil.Genç erkekler de böyle görünmek zorunda. Yani artık her yaştan ve her cinsiyetten tüm bireylere İnstagram üzerinden tek bir mesaj veriliyor:Ne olursa olsun ‘’cool’’ ol.

BİR KORUMA KALKANI OLARAK FİLTRELER

İzmir’e destek paylaşımlarında yadırganan pozların temelini merak ederseniz bu kitabı okumalısınız. Çünkü orada yeni gelen kuşakların,evinde oturup telefondan başını kaldırmayan çocuğunuzun ileride nasıl bir dünya hayal ettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.Kitabın 113.sayfasında röportaja katılan bir katılımcı,İnstagram filtrelerinin ‘’negatif yorum alma kaygısını azalttığını,filtreyi bir koruma kalkanı olarak gördüğünü’’ belirtiyor. Normalde dikkat bile edilmeyecek,sadece eğlence olsun diye de kullanılabilecek filtre uygulaması,bazılarının bir ‘’koruma kalkanı’’ oluyorsa,orada ciddi bir toplumsal sorun var demektir.Bunda ne bu yorumu yapan katılımcının ne de İzmir’e destek paylaşımını kendi usulünce yapan kullanıcıların suçu var….

Bu tamamen toplumsal bir sorundur ve ülkemizin yetiştirdiği nadir felsefecilerden Afşar Timuçin’in tarif ettiği yetkin insan tanımının günümüzde nasıl yok olduğunun işaretidir. Bellek yiterse geriye sadece süresi bir günlük olan İnstagram storyleri tadında yaşayan insanlar kalır. Ve her şey Black Mirror’daki karanlık atmosferi aratırcasına bir ‘’filtreli güzellik cehennemi’’ne döner.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 01:12

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER