YOLSUZLUK DOSYALARI DANIŞTAY'DAN DÖNDÜ

YOLSUZLUK DOSYALARI DANIŞTAY'DAN DÖNDÜ

Eski CHP İBB Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu, eski belediye başkanları Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal dönemindeki uygulamalarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 40 soruşturma dosyasına İçişleri Bakanlığı'nın el koyduğunu söyledi.

KRT TV'ye konuşan eski CHP İBB Meclisi üyesi Taner Kazanoğlu, Topbaş ve Uysal hakkında tahminen 1 milyar liralık kamu zararına yol açtıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

BAKANLIK RET VERDİ

Suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi, fakat Bakanlık gerekli izni vermedi. Kazanoğlu, bunun üzerine bakanlığın kararını Danıştay’a taşıdı. Danıştay Birinci Dairesi, Bakanlığın kararına yapılan itirazın reddine oybirliği ile karar verirken, ret gerekçesini şu şekilde oluşturdu:

“Dosyanın incelenmesinden, söz konusu ihalelerin yüksek yaklaşık maliyetler hesaplanarak, mevzuata aykırı gerçekleştirildiği yönündeki eylemle ilgili olarak, anılan ihalelerin iptali istemiyle idari yargı mercilerinde dava açılabileceği, diğer taraftan söz konusu ihalelerin iptal edildiği yönünde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca basın açıklaması yapıldığı ileri sürülmüşse de, ihalelerin iptal edilmediği ve yapılan ihale sözleşmeleri doğrultusunda metro hatlarının yapımına devam edildiği, bu durumda kamu hizmetlerinin gördürülmesinde bir aksama yaşanmadığı anlaşılmıştır.”

“BİZİM ARTIK YAPACAK HUKUKİ YOLUMUZ KALMADI’’

Kazanoğlu, Bizim artık yapacak hukuki yolumuz kalmadı. Yapacağımız Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal’ı İstanbul halkına şikayet etmek. Bu iki arkadaş İstanbul halkının parasını liyakatsiz biçimde yöneterek, İstanbul halkının parasını çarçur etmiştir dedi.

Eski İBB Başkanı AKP’li Kadir Topbaş döneminde aralarında Kayaşehir metro hattı ve Mahmutbey- Bahçeşehir metro hattı ihale bedelleri de olan bir dizi metro ihalesinin, AKP’li Mevlut Uysal tarafından durdurulmuştu.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER