YANAN ORMANLARDA HAYAT YENİDEN YEŞERİYOR...

YANAN ORMANLARDA HAYAT YENİDEN YEŞERİYOR...

Yangınların etkili olduğu yerlerde incelemeler yapan Dr. Yasin İlemin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda doğanın kendini onarmaya başladığını söyledi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, orman alanlarının yandığı Muğla'da incelemelerde bulundu. Yanan alanları inceleyen İlemin, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla bölgede doğanın canlanmaya başladığını duyurdu. İlemin, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Size güzel haberlerim var. Birkaç gündür Muğla’da yanan sahalardayım. Yangınların üstünden neredeyse 3 hafta geçti. Hayıt, Sandal başta olmak üzere maki türleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var. İlk yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla. Orman Genel Müdürlüğü çoğu yeri doğal haliyle bırakacak, gerekirse en az müdahale ile ağaçlandıracak. Bakın yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor. Kızıl başlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş.


 

Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor. Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna önemli bir kanıt! Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor. Toprak altında kendini korumuş karıncalar yeni delikleri açmış çoktan kış hazırlıklarına başlamış bile."


 

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER