METİN GÖKTEPE UNUTULMADI

METİN GÖKTEPE UNUTULMADI

25 yıl önce katledilen gazeteci Metin Göktepe sevenleri tarafından unutulmadı.Siyasetçiler,aydınlar,sanatçılar ve gazeteciler sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla Metin Göktepe'yi andılar. 8 Ocak günü saat 11.00’da Esenler Kemer Mezarlığı’nda, pandemi koşullarına uygun olarak, mezarı başında bir anma programı gerçekleştirilecek.

METİN GÖKTEPE KİMDİR?

10 Nisan 1968’de Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu.Tarım ve hayvancılıkla geçinen ailesinin 8 çocuğundan biri olan Metin Göktepe,1979’da İstanbul’a geldi ve öğrenimine İstanbul’da devam etti.1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne giren Göktepe, gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek dergisinde başladı ve 1995 yılında da Evrensel Gazetesi’nde muhabirlik yaptı.

8 Ocak 1996 cezaevinde ölen iki tutuklunun cenazesini izlemek için orada bulunurken polisin yaptığı toplu tutuklama sonucunda gözaltına alındı ve dövülerek öldürüldü. Dönemin İçişleri Bakanı’nın da kabul etmesiyle Metin Göktepe’nin dövülerek öldürüldüğü kabul edilmiş oldu.İçişleri Bakanı Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’den özür dilemiş fakat anne Fadime Göktepe bu özrü kabul etmeyerek sorumluların yargılanmasını istemiştir.

1999 yılının şubat ayında gerçekleşen duruşmada alınan kararla, 11 memurdan altısı hakkında 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Daha sonra bu karar temyiz edildi. 5 Mayıs 1999'da Yargıtay, 6 sanıktan cezası onaylanmış 5 emniyet amiri hakkındaki hükmü de esastan bozdu.Kamuoyunda "Rahşan affı" diye bilinen afla tahliye edilen polisler, toplam 1 yıl 8 ay hapis cezası aldılar.

Sosyal Medyadan Paylaşımlar

Sosyal medyada çeşitli gazeteler,haber portalları,siyasi partiler,aydınlar,siyasetçiler ve sanatçılar Metin Göktepe’yle ilgili paylaşımlarda bulundular.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 20:44

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER