MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL GÖREVDEN ALINDI

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL GÖREVDEN ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, 4.5 ay önce atadığı Naci AĞBAL'ı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden aldı. Kendisinin yerine AKP eski milletvekili Prof. Dr. Şahap KAVCIOĞLU’nu atadı. Böylelikle Merkez Bankası’na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmış oldu. Naci AĞBAL sadece 132 gün görev yaptı.

Yeni yılda Ocak ve Şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen AĞBAL yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı almıştı. ERDOĞAN ise bu süreçte sık sık faiz artırımına karşı olduğunu dile getirmişti.

Görevden alınmadan önce hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak Gazetesi’nde AĞBAL’ı eleştiren yazılar yer almıştı.

SAAT 04.20’DE TEŞEKKÜR PAYLAŞIMI

Naci AĞBAL görevden alınmasının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından karara ilişkin saat 04.20’de sosyal medya hesabından bir teşekkür paylaşımı yaptı. AĞBAL, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin”.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER