LGS'DE EN BAŞARISIZ SONUÇLAR MATEMATİK TESTİNDE

LGS'DE EN BAŞARISIZ SONUÇLAR MATEMATİK TESTİNDE

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarla birlikte yayımlanan rapora göre, ilk yerleştirmede öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Öğrencilerin en başarısız olduğu test ise matematik oldu. Matematik testinde öğrenciler ortalama 4,20 soruyu doğru yanıtlarken, bu rakam Türkçede 9,41, fen bilimlerinde 8,04, inkılap tarihinde 5,23, din kültüründe 6,35, yabancı dilde ise 4,93 oldu.
 

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçlarını açıkladı. LGS yerleştirme sonuçlarıyla birlikte, Merkezi Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansı ve İlk Yerleştirme Sonuçları Raporu şeklinde iki ayrı rapor da bakanlığın sitesinden erişime açıldı. Sonuçlarla birlikte yayımlanan rapora göre, ilk yerleştirmede öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Öğrencilerin en başarısız olduğu test ise matematik oldu. Matematik testinde öğrenciler ortalama 4,20 soruyu doğru yanıtlarken, bu rakam Türkçede 9,41, fen bilimlerinde 8,04, inkılap tarihinde 5,23, din kültüründe 6,35, yabancı dilde ise 4,93 oldu. 1 milyon 38 bin 492 öğrencinin katıldığı sınavın ilk yerleştirmesinde öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için süreç devam edecek.

Matematik Ortalaması 4,20

20 soruluk Türkçe alt testinde sınavla yerleşen öğrencilerin ortalaması 14,86 iken tüm öğrencilerin ortalaması 9,41 olarak hesaplandı. Fen bilimleri alt testinde sınavla yerleşen öğrencilerin ortalaması 13,97, tüm öğrencilerin ortalaması ise 8,04 oldu. Sınavla yerleşen öğrencilerin matematik alt testi ortalaması 7,56 olarak kayda geçti. Bu rakamın, tüm öğrencilerin ortalamasında 4,20 olduğu görüldü.10 soruluk T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde sınavla yerleşen öğrencilerin ortalaması 8,12, tüm öğrencilerin ortalaması 5,23, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 10 soruluk alt testinde sınavla yerleşen öğrencilerin ortalaması 8,57, tüm öğrencilerin ortalaması ise 6,35 olarak hesaplandı. 10 soruluk yabancı dil alt testinde sınavla yerleşen öğrencilerin ortalaması 7,55 iken tüm öğrencilerin ortalaması 4,93 oldu.

Sınavla Yerleşenler 300-500 Aralığında Puan Aldı

Raporda, sınavla yerleşen öğrencilerin puan aralıklarına da yer verildi. Sonuçlara göre, sınavla yerleşen öğrencilerin yüzde 30'unun puanının 400-500, yüzde 50'sinin puanının ise 300-399 aralığında olduğu görüldü. Veriler, sınavla yerleşen öğrencilerin çoğunlukla 300-500 aralığında puan aldıklarını ortaya koydu.

Yüzde 93'ü Tercih Ettiği Okullardan Birine Yerleşti

Yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı "Eğitim Analiz Değerlendirme" serisi kapsamındaki raporlara göre, birinci yerleştirme sonunda, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93'ü tercihleri arasındaki okullardan birine yerleşti. LGS yerleştirmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özer, "2020'de sınavsız yerel yerleştirmede öğrencilerin ilk üç tercihinden birisine yerleşme oranı yüzde 91,6'ydı, bu yıl oran yüzde 91,98'e yükseldi" dedi.

İmam Hatip Liselerine Yerleşenlerin Oranı Yükseldi

Sınavsız yerleştirmede öğrencilerin istedikleri okul türlerine yerleşme oranlarında da iyileşmeler sağlandığını belirten Özer, şu değerlendirmeyi yaptı: "2020'de Anadolu liselerine ilk üç tercihi arasında yer veren öğrencilerin yüzde 99'u bu okul türüne yerleştirilirken 2021'de bu oran değişmedi. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 53'ünün ilk tercihini bu okul türünde yaptığı tespit edildi. Geçen yıl ilk üç tercihi arasında Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne yer veren öğrencilerden yüzde 87'si bu okullardan birine kayıt hakkı kazanırken bu yıl oran yüzde 88'e yükseldi. Anadolu imam hatip lisesine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerden yüzde 56'sının bu okul türüne ilk tercihinde yer verdiği belirlendi."

Yerleştirme Süreci 20 Ağustos'ta Tamamlanacak

İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrencilerin önlerindeki yeni seçenekleri içeren takvimin işlemeye devam ettiğini bildiren Özer, "Bu kapsamda 26-30 Temmuz'da yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 2 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları, 2-6 Ağustos'ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçları, 9 Ağustos'ta açıklanacak. Böylece merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmış olacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021 tarihinde yerleştirme süreci tamamlanacak."

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 18:07

Halkın Güncesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER