Kayaşehir’de Kiralar Fırladı!

Kayaşehir’de Kiralar Fırladı!

Kayaşehir’de son dönemdeki kira artışları nedeniyle kiracılar zor günler geçiriyor.Özellikle pandemi sürecinde işten çıkarılmalar ya da düşük maaş verilmesi nedeniyle Kayaşehir, kiracılar için gittikçe pahalı hale gelmeye başlıyor.Geçtiğimiz aylarda faaliyete giren Çam ve Sakura Şehir Hastanesi nedeniyle bölgeye talebin artması,kiraları daha da arttırmış durumda.

Kiralar İki Katına Çıktı

Özellikle 2010 yılından itibaren toplu konutlarda yaşayanların artmasıyla birlikte Kayaşehir,yıldan yıla artan kira ve aidatlara sahip bir bölge.Kayaşehir’deki TOKİ konutları İstanbul’daki merkezlere uzaklığı nedeniyle başlangıçta 600-900 tl arasında seyreden kira oranlarına sahipti.Enflasyon oranının artması,şehir hastanesinin yapılması ve Kanal İstanbul projesine yakınlığı sebebiyle kiralar çok büyük oranda arttı. Ev sahipleri sözleşmelerinde yazılan kira artış oranlarının daha da yukarısına çıkabilmek için kiracıları bir şekilde evden çıkarmaya başladı.Boş kalan evler ise bir önceki kiraların neredeyse iki katına varan rakamlarla kiraya verilmeye başlandı.Bugün itibariyle kiralar bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama 1500-2500 tl civarına çıkmış durumda.

Aidatlardaki Artış

TOKİ konutlarının yönetim aidatları da kira artışlarına paralel olarak artmış durumda.En düşüğü yaklaşık 200-250 tl arasında değişen aidatlar yurttaşların belini bükmüş durumda.Asgari ücretin neredeyse dörtte üçüne dayanan kira ve aidat oranları bu bölgenin en baştan beri yaşayan sakinleri için yaşamı güç hale getiriyor.

Tavan Fiyat İsteği

Konuştuğumuz yurttaşlar, bu yüksek artışa hükümetin bir müdahalede bulunmasını istediklerini belirttiler. Tavan Kira adını verdikleri bir çözümü anlatan bazı yurttaşlar,bir bölgede en üst kira limitinin belirlenmesini ve ev sahiplerinin bu oranın üzerine çıkmamasının hükümet tarafından kontrol edilmesini istediler.Kiracılar ve ev sahipleri, ödenen aidatın yüksekliğine karşılık yapılan hizmetlerdeki azlığı sık sık dile getirdiler.

Şehir Hastanesi

Faaliyete geçen Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi ise son bir yılda artışları daha da artıran en önemli faktör.Yeni hastanenin sağlık personellerinin Kayaşehir’deki ev arayışı, ev sahiplerinin kira artışında birbiriyle yarışmasına neden olmuş durumda.Orta ve düşük gelirli vatandaşın ev sahibi olmasına yönelik yapılan konutlar bu anlamda piyasanın insafına terk edilmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 00:34

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER