KANAL İSTANBUL TARIM ARAZİLERİ İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

KANAL İSTANBUL TARIM ARAZİLERİ İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Türkiye son yıllarda çiftçilerin sorunlarıyla meşgul durumda. Tarımda dışa bağımlılığın her gün tartışıldığı bugünlerde İstanbul gibi bir metropolün, beslenme,temiz gıda, yeterli tarımsal ürüne kolay ve ucuz yoldan erişme gibi başlıklarda diğer tüm kentlerden daha hassas bir konumda olduğu biliniyor. Kanal İstanbul ise bu başlıklarda bütün İstanbullular için tehlikeli soru işaretlerini içinde barındırıyor.

ORMAN KÖYLERİ BÜYÜK TEHLİKEDE

Kanal İstanbul Prpjesinin yapılacağı alanın büyük bir kısmı orman köyü niteliğinde bulunuyor.Ve bu bölgelerde halkın büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla geçiniyor.Projeden etkilenecek bölgelerin yüzde yedisi orman alanlarıyken yüzde kırk dördünü ise tarım arazileri oluşturuyor. Proje hayata geçerse bu bölge nüfusu geçim kaynaklarından mahrum kalacak.Aynı zamanda zaten yaşanan su sıkıntısının en büyük nedenlerinden biri olan orman alanları yok olacak. 7 yıl süresi planlanan projenin yaratacağı hafriyat ise başka bir sorun olarak konuşuluyor.

TARIM ARAZİLERİ YOK OLACAK

Projeyle birlikte 134 milyon metrekare tarım alanı yok edilirken bu alanların 83 milyon metrekare gelişme alanı olarak yapılaşmaya açılmaktadır.Bu büyüklükte bir tarım arazisinin kaybı ise İstanbul’un gıdaya ulaşımında büyük bir sekteye uğramasına neden olacaktır. Sebze ve meyve fiyatlarının çok yüksek olmasının bir nedeninin il dışından gelen araçların yol masrafları olduğu üretici ve aracıdan sıklıkla duyuluyor. Düzgün bir tarımsal planlamayla İstanbul halkının sebze ve meyve ihtiyacı yine İstanbul içinden karşılanabilecekken,projeyle birlikte bu ihtimalin de ortadan kalkacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 21:27

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER