İYİ PARTİLİ TATLIOĞLU: “TÜRKİYE 1.5 MİLYON AFGAN GÖÇMENİ HAZMEDECEK GÜCE SAHİP DEĞİL”

İYİ PARTİLİ TATLIOĞLU: “TÜRKİYE 1.5 MİLYON AFGAN GÖÇMENİ HAZMEDECEK GÜCE SAHİP DEĞİL”

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu,“Türkiye 8 milyon göçmen ve 1,5 milyon da Afgan göçmen konuşuluyor ki bunu hazmedecek ve bunu entegre edebilecek güce sahip değil” dedi.


İYİ Parti Grup Başkanı Tatlıoğlu, Bursa İl Başkanlığı'nda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Tatlıoğlu, gündemi bir hayli meşgul eden Afgan göçmenlerle ilgili de konuştu ve şunları söyledi:

"Bu konuya iyi çalışmış bir siyasi parti olarak şunu da söyleyebiliriz; Suriye göçünün yüzde 5’i güvenlik nedeniyle geriye kalanını ekonomik nedenlere dayanıyor. Ve bu daha önce Halepçe katliamından kaçan ve Türkiye’ye sığınan Kürtlerin göçünden çok daha farklı bir tablo. Türk dış politikasının, Erdoğan ve Davutoğlu politikalarının zamanında büyük yanlışlarını millet olarak ve de Suriyeliler olarak karşılıklı olarak ödüyoruz. Burada devlet politikalarının kurbanı olan ve devlet politikalarının mağduru olan bireyleri suçlamak doğru değil. Türkiye 8 milyon göçmen ve 1,5 milyon da Afgan göçmen konuşuluyor ki bunu hazmedecek ve bunu entegre edebilecek güce sahip değil. Ve bu Türkiye’nin hiçbir savaş girmeden direncini düşürür. Böyle bir olay eğer biz bunu hızlı bir şekilde çözemezsek Türkiye iddialarının dışında kalır. Ve hem Türkiye hem milletimiz 100 yılın gerisine düşer. Tarihin gerisine düşer."


 

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER