İSTANBULLULAR İÇİN MÜJDE! HIZRAY GELİYOR!

İSTANBULLULAR İÇİN MÜJDE! HIZRAY GELİYOR!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dünkü yaptığı toplantıda İstanbullulara yeni bir müjdeyi duyurdu. HIZRAY adını alan metro sistemi İstanbul’u bir ucundan diğer ucuna bağlayan, Beylikdüzü’nden Pendik’e uzanan yeni bir ulaşım sistemi olarak tanımlandı.

HIZRAY NEDİR?

Açıklamada HIZRAY ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:

‘’HIZRAY, Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik dahil 17 ilçede yaşayan İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak.

1. İstanbul’da metro sistemlerinde ortalama hız 35 km/saat; toplu taşıma sisteminde ortalama hız 20 Km/saat’tir. HIZRAY’da hedeflenilen ortalama hız ise 70-80 km/saat.

2. Bu proje aynı zamanda İstanbul’un doğu-batı aksında TEM-D100 arasında arazi kullanım gelişimini kontrol altında tutacak ve İstanbul’un kuzeyine, yeşile doğru kentin büyüme baskısını da azaltacak

3. HIZRAY’ın işletmeye alınmasıyla günde 1 milyon yolcu taşıyacağı öngörülüyor.

4. Yapım ve metro araçları dahil toplam maliyeti 6 milyar Dolar olacağı hesaplanan bu hattın finansmanı için kamu-özel iş birliği gibi karma modeller öngörülüyor.

5. 2020 yılı sonunda başlatılan HIZRAY projesinin ön tasarım ve fizibilite çalışmalarını İBB, 2021 yılının sonunda tamamlamayı hedefliyor.''

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER