İSTANBUL’DA DENİZ TAKSİ DÖNEMİ AÇILIYOR

İSTANBUL’DA DENİZ TAKSİ DÖNEMİ AÇILIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şehir Hatları’nın 170’inci kuruluş yıl dönümünde, Haliç Tersanesi’nde üretilecek olan deniz taksilerin lansmanına katıldı. Deniz taksiler, Başkan İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Lansmanda İmamoğlu şu ifadelere yer verdi:

DENİZ ULAŞIMI DAHA UCUZ VE GÖRÜNÜR OLACAK

“Daha ucuz bir şekilde İstanbulluların hizmetine sunmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.”

“Yüzde üçlerin bile altına inmiş deniz ulaşımını, gerçekten yüzde onlara, hatta daha yukarılara taşıma arzusundayız.’’

DENİZ TAŞIMACILIĞI GERÇEK ANLAMINI KAZANIYOR

“Açıkçası 2005’te Türk Denizcilik İşletmeleri’ne bağlı olan Şehir Hatları İBB’ye devrolmuştu.Ama sanki tam olarak iç içe geçemediler. İstanbul’da deniz taşımacılığının biraz üvey evlat muamelesi gördüğünü düşünüyoruz.”

“Şehrin simgesi olan şehir vapurlarının yerine İstanbul’la hiç alakası olmayan, bütün İstanbulluyu mutsuz eden bir tasarımla vapurlar yapıldı. Londra’da telefon kulübelerine, taksilere bakarsınız Londra dersiniz. İstanbul için de Şehir Hatları vapurları tam da böyle bir simge. Onlara baktığınızda burası İstanbul dersiniz. O keyfi yaşarsınız. Tabiri caizse korunacak miras korunmalı.”

‘’24 SAAT HİZMET VERME ANLAYIŞINA GEÇTİK’’

“Vapur hizmetlerinin kesintisiz olması lazım. 24 saat hizmet verme anlayışına geçtik. Adalar,vapurlar için İstanbul için önemli bir destinasyon. Oraya yapılan seferlerimizi artırdık. Anadolu yakası ve Adalar bağlantısını sağladık. Aynı zamanda Boğaz içerisinde farklı seyahat aşamalarını geliştiriyoruz.”

“Kapanmaya yüz tutmuş Haliç Tersanemize ilk geldiğimde, çalışanların yüzlerindeki umutsuzluğu görmüştüm. Yüzleri asıktı. Burada hizmet veren emekçiler, ustalar, çıraklar 2-3 nesildir burada. İnanılmaz bir gelenek var. Keyifle gururla izliyorum.”

‘’ÇÜRÜMEYE TERK EDİLEN BU DENİZ TAKSİLERİ ZAR ZOR BİR DEPOYA ALDIRDIK’’

“Bu sistem daha önce denenmişti. Tabanı iyi oturmadığından, sistemi iyi çalışılmadığından ne yazık ki bu işler olmuyor. Yıllar geçiyor aradan ve bu deniz taksilerin Haliç’te çöplüğe dönmelerini güçlükle temizliyoruz. Çürümeye terk edilen bu deniz taksileri zar zor bir depoya aldırdık.”

DENİZ TAKSİ PROJESİ HAKKINDA

1.Deniz taksiler ilk etapta 50 adet olacak. Talebe göre sayı artacak.

2. Deniz taksiler, İBB’ye bağlı Haliç Tersanesi’nde üretilecek.

3.2021’in yaz aylarında hizmete alınmaları planlanıyor.

4.Deniz taksilerin 10 kişilik kapasitesi olacak.

5. Deniz taksilerin rengini İstanbullular belirleyecek. Vapur iskelelerine konulan kiosklardan oy verecek vatandaşlar, deniz taksilerde görmek istedikleri renkleri belirleyecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 18:15

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER