İSMEK'İN YENİ VİZYONU BUGÜN TANITILDI

İSMEK'İN YENİ VİZYONU BUGÜN TANITILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) sanat ve meslek eğitimi kursları, İSMEK’in yeni vizyonu bugün Başkan İmamoğlu tarafından tanıtıldı. İmamoğlu, yeni dönem yapılanmasında Z kuşağını çok önemsediklerini vurguladı. “Z kuşağının dinamiklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, eğitim ve hizmet politikamızı güncelledik” dedi.

İstanbul’da senelerdir İSMEK olarak hizmet veren sanat ve meslek eğitim merkezlerini önüne Enstitü İstanbul adı eklendi. Yeni vizyonunda eğitimdeki dijital gelişmeler dikkate alan, dijital bir atılım yapıldı. Eğitim programları akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda, 4 temel kategoride yapılandırıldı. Kategoriler ise şu şekilde sıralalandı:

Mesleki Eğitimler’, ‘Kişisel Gelişim’, ‘Güzel Sanatlar’ ile ‘El Sanatları ve Zanaat’ ... İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu burada yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Z kuşağının ihtiyaç ve dinamiklerini göz önünda bulundurarak güncelleme yaptık”

İstanbul’u adil bir kent yapabilmek bizim çok önemli bir hedefimiz. Başta gençler olmak üzere, yoksul hanelerde yaşayan bireylerin mesleki gelişim ve mesleki uzmanlık eğitim ihtiyaçlarının karşılanması bizim için çok değerli. Hem o bireyler ve aileler için değerli hem de İstanbul ekonomisi için önemli. Z kuşağının dinamiklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, eğitim ve hizmet politikamızı güncelledik. Özellikle Z kuşağı dediğimiz o kuşağın içerisinde, ne yazık ki yüz binlerce gencimizin ne yeterli eğitim aldığını ne de ne yazık ki meslek sahibi olmadığını görüyoruz.

Bu yönüyle amacımız; Enstitü İstanbul İSMEK’i, tamamlayıcı mesleki eğitim konusunda, Z kuşağı başta olmak üzere, tüm gençlerin aklına gelen ilk kurum haline getirmek. Bütün bu çalışmalarla Enstitü İstanbul İSMEK, yetişkin eğitimi alanında hem Türkiye’de hem de uluslararası boyutta örnek gösterilen çağdaş bir kurum haline gelmiş olacak. Şimdi önümüzde çok daha büyük başarılarla dolu bir yol var.”

Enstitü İstanbul İSMEK, Ezber Bozacak

Enstitü İstanbul İSMEK, daha çok mesleki eğitim, daha iyi yetişmiş uzmanlar ve daha çok istihdamın adı olacak.

Uzaktan Eğitim Merkezimiz aracılığıyla, yüz binlerce İstanbulluya eğitim vererek, bu alanda önemli bir seçenek haline geldik. ‘Uzaktan eğitimle olmaz’ denen eğitim programlarını başarıyla hayata geçirerek, uzaktan eğitim sürecinde ezber bozduğumuzu belirtmek isterim. Örneğin, müzik, makine-dikiş, el sanatları eğitimlerini, uzaktan eğitim yoluyla ve gayet başarıyla gerçekleştirdik. Bu yolla ulaştığımız kişilerin yüzde 68'i kadınlardan, yüzde 54'ü 20- 30 yaş arası gençlerden oluşuyor.

Adalar ilçesinde, yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığımız ‘Arıcılık Alanında Kadın Üreticiler Yetiştirme’ projesi, bu çalışmalarımızdan özel bir tanesi. Projeyle, Adalar ilçesinde, arıcılık alanında kadın istihdamı ile bölgenin florasına uygun arılarla, ‘Ada balı’ üretimi gerçekleştirmeyi ve üretilen arı ürünlerini markalaştırmayı hedefliyoruz. Enstitü İstanbul İSMEK öncülüğünde gerçekleşecek projede; kadın katılımcılar, başta bal olmak üzere, çeşitli arı ürünleri üreterek, doğrudan ürün satışı yapabilecekler. Bu şekilde, Enstitü İstanbul İSMEK’ten eğitim alan İstanbullular, düzenli bir gelir elde etme fırsatına kavuşmuş olacaklar.”

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER