İSKOM HİZMETE AÇILDI

İSKOM HİZMETE AÇILDI

İstanbul Su ve Otomasyon Kontrol Merkezi(İSKOM) bugün hizmete açıldı. Açılışa katılan İBB Başkanı İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu bazı açıklamalarda bulunarak, heyetle birlikte merkezde incelemeler yaptı.

İSKOM NEDİR?

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan İstanbul Su ve Otomasyon Kontrol Merkezi(İSKOM) sayesinde suyun kaynağından musluğa ulaşana kadarki tüm süreç online olarak yönetilebilecek. İSKİ bünyesinde hizmet verecek olan İSKOM; suyu, kaynağından vatandaşa ulaşması ile ilgili tüm süreci takip edecek bir altyapıya sahip olacak.

‘’Akıllı Sistemlerle Kontrol Amaçlanmaktadır’’

İSKİ Genel Müdürü Raif MERMUTLU,

“Suyun kaynağından alınıp arıtılmasına; terfi ettirilmesinden en son aboneye ulaştırılmasına ve atıksu haline geldikten sonra toplanıp arıtılarak deşarj edilmesine kadarki serüvenini, akıllı sistemlerle kontrolünü amaçlanmaktadır.’’

“Suyun kaynağından musluğa ulaşıncaya kadar ki tüm süreci online olarak izlenebilmekte, gerektiğinde müdahale edilebilmektedir. Su havzalarına düşen yağış miktarından, anlık enerji tüketimine kadar sistemdeki tüm detaylar bu merkezden takip edilebilmektedir”

Sözleriyle süreci ifade etti.

24 SAAT HİZMET VERECEK

Açılışta İmamoğlu da bir konuşma yaptı. İSKOM’un 24 saat hizmet vereceğini belirten İmamoğlu, “İstanbul’un su ile ilgili süreçleri, suyun hareketi, suyun yolculuğu, sağlıklı gidiyor mu, nasıl gidiyor gibi süreçleri buradan izleyebileceğiz” dedi.

SU TASARRUF KURULU OLUŞTURULDU

Açılışa katılan Ekrem İmamoğlu da İstanbul’un su politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’un kayıp kaçak su oranının bugün ortalama yüzde 22.5 olduğunu ifade eden İmamoğlu,bu oranın yüzde 15 seviyesine çekilmesini amaçladıklarını söyledi.

Özellikle Aralık ayında yaşanan kuraklığa işaret eden İmamoğlu, su tasarrufu kurulu oluşturduklarını ve son dönemde yapılan tasarruf çağrılarının meyvesini vererek 150 bin metreküplük suyun tasarruf edildiğini ifade etti.

İmamoğlu daha sonra beraberindeki heyetle İstanbul’un su sisteminin beyni olarak kabul edilen merkezde gerekli incelemelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 19:06

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER