İMAMOĞLU, ''METRO HATTINI DURDURDU'' İDDİALARINA CEVAP VERDİ

İMAMOĞLU, ''METRO HATTINI DURDURDU'' İDDİALARINA CEVAP VERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, ‘‘İBB metro hattını durdurdu’’ iddialarına yanıt verdi. Onay çıktığında ve kredi bulunduğunda çalışmaların başlayacağını ifade eden İMAMAOĞLU, “Bir de kendini ispat etmeye çalışanlar var, siyaseten seçilmiş arkadaşlar. Onlara da üzüntüyle bakıyorum. Keşke bizi arasalar bilgi alsalar” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, İBB metro hattını durdurdu şeklinde manipüle edilen Yenidoğan - Cumhuriyet- Emek metro hattı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Hattın iptal edilmediğini vurgulayan İMAMOĞLU, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım Programı’na alınmadığı için kredi kullanılamadığını ve çevreye etkisi açısından da durdurmak zorunda olduklarını ifade etti.

Kredi Bulunduğunda Çalışmalar Başlayacak

Onay çıktığında ve kredi bulunduğunda çalışmaların başlayacağını belirten İMAMOĞLU,

“Bugün 4 milyar liranın üzerinde öz kaynağımızdan metroların imalatına para ayırıyoruz. Kimine KDV’sini kimine eksik kalan kısmını ödüyoruz. Direkt öz kaynaktan harcadığımız füniküler hatlarımız da var. Ama burası bugünkü parayla 2.2 milyar lira. Totalde ayırdığımız kaynağın yarısını buraya ayırmamız gerekiyor ki yapabilelim. Şu anki bütçemizin böyle bir gücü yok. Ama borçlandığımız takdirde yapabiliriz. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım Programı’na alınmadığı ve onay süreçlerinin tamamlanmamış olması nedeniyle yurt dışından kredi de bulamıyorsunuz ve alamıyorsunuz. Bu bakımdan süreç yürümedi” dedi.

Onay Çabalarımız Devam Edecek

Sarıgazi, Taşdelen, Yendioğan metro hattı ile ilgili onay çabalarının devam edeceğini açıklayan İMAMOĞLU,

“Kredi bulma çabalarımız devam edecek ve kredi bulduğumuz anda açmamız 1 ay. Bu nedenle bugün feryat figan bağıranlar siyasetin en çirkinini yapıyorlar. İstanbullular ve oradaki vatandaşlarımız merak etmesinler. Hayatlarını riske atmamak adına doğru karar verdik. Ama yarınlarda para ve kaynak bulduğumuzda hemen başlarız. Tabii önce hükümetin onayı gerekiyor” dedi.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER