İMAM HATİPLİLERDEN O SÖZLERE TEPKİ

İMAM HATİPLİLERDEN O SÖZLERE TEPKİ

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet AKKAYA, Ayasofya Camisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir etkinlikte konuşan İmam Mustafa DEMİRKAN’ın Atatürk hakkında söylediği sözlere ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

AKKAYA, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İslamiyet’in en büyük kaidelerinden bir tanesi, insanların görüşlerine ve görünüşlerine saygı duyulması gerektiği yönündeki kuralıdır. İslam nefret ettirmeyi değil sevmeyi, sevdirmeyi, zorlaştırmayı değil kolaylaştırmayı emreder. İslamiyet güzelliklerle, hoşgörüsüyle tanınmalıdır. İmamlarımız ve imam hatiplerimiz insanlarımızı camilerimizden, imam hatip okullarımızdan soğutmak, nefret ettirmek anlayışı ile değil ‘bir kişiyi daha nasıl kazanabiliriz’ düşüncesi ile hareket etmelidir.

Müslümanlar, saygı ve hoşgörü değerlerini yaşamak, yaşatmak ve yaşatmaya çalışmak ile yükümlüdür. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kurucusu ve bir değeri olduğu gibi herkesin de saygı duyması gereken bir şahsiyettir. Biz, kendisine taş atılırken bile beddua değil dua ile karşılık veren bir Peygamberin ümmetiyken Müslümanlar olarak söylediklerimize dikkat etmeli ve dikkat etmeyi tavsiye etmeliyiz”.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER