İBB’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YENİ PROJE

İBB’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YENİ PROJE

İBB kentin kabusu hâline gelen deprem riskine karşı kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak “İstanbul Yenileniyor Platformu”nu kurdu. İlk olarak 1999 deprem öncesi taşınmazların yenilenmesi için çalışmaların başlayacağı yeni sistemde süreç başvuru, teklif ve uzlaşma şeklinde ilerleyecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kenti tehdit eden deprem riskine karşı İstanbul Yenileniyor Platformu’nu kurdu. Yeni kurulan platformla birlikte binasının deprem tehdidi altında olduğunu düşünen herkesin kentsel dönüşüm için yapacağı başvuruları tek bir merkezde toplanacak. Teknik uzmanların mülkiyet, plan ve bölgedeki satış rakamlarından oluşan bilgiyi vatandaşa ulaştıracakları sistemde teklif aşamasına geçmek isteyenler üçte iki çoğunluğu sağlamaları halinde istanbulyenileniyor.com’ başvurabilecekler.  

“HIZLI HAREKET ETMELİYİZ” 

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen istanbulyenileniyor.com’un tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hızlı hareket etmeliyiz. Üzerimize düşeni yapma konusunda gayret içerisindeyiz. Bütün kurumlarımızın iş birliği ile böylesi büyük bir çatı altında bir Deprem Kurulu’nun oluşması, bilimin, finansmanın, tekniğin, yerel yönetimlerin, devletimizin bütün kurumlarının içinde olduğu, her sabah kalktığında işinin bu olduğu başka hiçbir işinin olmadığı bir mekanizmayı İstanbul’da kurup, İstanbul’un bu derdini bir arada çözmenin yeminini edip altına imza atmamız lazım” dedi.  

“KENTSEL DÖNÜŞÜM SADECE RANT YOLUYLA GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ” 

“Kentsel dönüşüm sadece rant yoluyla, imar artışıyla ya da sübvansiyonla gerçekleştirilemez” şeklinde konuşan İmamoğlu, “Bunu bir belediye başkanı kolay kolay söylemez. Hiçbir kişi imar artışı ile bir kentsel dönüşüm modelinin tarafı olamaz. İstanbul bugün 22 milyona yakın bir nüfusu besleyecek konuta sahip. Böylesi bir ortamda hâlâ, ‘2 milyon daha nüfus ekleyeceğiz. Bir proje yapacağız’ diyen aklı da şaşarak izliyorum. Şaşırarak, üzülerek hatta isyan ederek izliyorum. Bir belediye, bir kişi, bir başkanımız ya da bir başkası, ‘Kentsel dönüşüm’ dediğinde vatandaşın tüyleri diken diken olur duruma geldi, bu yılların verdiği deneyimlerle. Şimdi bunu ortak akılla başka bir eksene döndüreceğiz” diye ifade etti. 

 “VATANDAŞIMIZ İMZA ATMADAN HİÇBİR KURUMUN GİRME YETKİSİ YOK” 

Vatandaşın imza atmadan, yeterli sayıyı bulmadan hiçbir kurumun girme yetkisinin olmayacağını belirten İmamoğlu, “Bu anlamda diyoruz ki hayatlarımız, yaşamlarımız yıkılmasın diye gelin, İBB’nin garantörlüğünde, gerçekten güven duyulan iştiraklerimizin süreci yönetiminde güven duyacağınız, şeffaf bu sistemle kentsel dönüşüm noktasında İstanbullularla birlikte çok hızlı yol alalım” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER