İBB'YE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA DESTEK GELDİ

İBB'YE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA DESTEK GELDİ

İBB’nin, “Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi” başvurusunda olumlu bir gelişme yaşandı. Proje kapsamında AB, İBB’ye “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Planı”nın (SECAP) geliştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verecek, 3 milyon avro da hibe desteği sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sürdürülebilir enerji ve iklim dostu projeleri kentle buluşturmak için gerçekleştirdiği başvurularından olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. Dış İlişkiler Daire Başkanlığı girişimleri sonucunda İBB, “Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi” projesinden 3 milyon avro hibe almaya hak kazandı. Proje faaliyetleri; altısı Batı Balkan ülkelerİ (Arnavutluk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Sırbistan Cumhuriyeti) ve Türkiye olmak üzere toplam yedi ülkede dört yıl sürecek.

BALKANLAR VE TÜRKİYE ARASINDA “SÜRDÜRÜLEBİLİR” İŞBİRLİĞİ

Türkiye ayağını Litvanya’dan Merkezi Proje Yönetimi Ajansı (Central Project Management Agency – CPMA) koordinasyonuyla yürütülecek olan proje, en genel şekliyle Batı Balkanlar ve Türkiye’de enerji dönüşümünü sağlamayı ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda proje, Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne taraf olan şehirleri enerji, iklim hedefleri kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeleri konusunda destekleyecekler.

ALKANALKA: “HİBE İSTANBUL’A BÜYÜK KAZANC GETİRECEK”

Proje hakkında  İBB Dış İlişkiler Daire Başkanı Alkanalka,

“AB nezdinde kararlaştırılan hedefe - 2030 yılına kadar CO2 emisyonunu en az yüzde 40 oranında azaltma- paralel oranda sonuç almayı ve iklim değişikliği etkilerine karşı kentin dayanıklılığını artırmaya yönelik atılan somut adımlara uluslararası mekanizmayı dahil etmek üzere bu hibe İstanbul'a ve ülkemize büyük kazanç getirecektir ” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 19:22

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER