İBB'NİN BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

İBB'NİN BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, kentin işsizlik sorununa yönelik çözüm vaadi olan Bölgesel İstihdam Ofisleri, iş arayan İstanbulluya yardımcı olmaya devam ediyor. İlk adımı Kasım 2019’da atılan projede, 2021 yılı itibarıyla toplam istihdam ofisi sayısı 13’e ulaştı. İstihdam ofisleri: Avrupa Yakası’nda Silivri, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar, Sultangazi, Bayrampaşa ve Şişli’de; Anadolu Yakası’nda ise Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Kartal ve Tuzla’da bulunuyor. 

BİO’lar, iş arayan vatandaşları özel sektörle buluşturuyor. 

BİO’lar, kariyer danışmanlarıyla;  iş arayanlara bilgi, beceri ve yetkinliklerine uygun iş bulma fırsatı ve işverenlere ihtiyaçları olan nitelikli iş gücünü temin etme imkanı sunmakta

BİO’lardaki verilere göre:

-Başvuranların, yüzde 46’sının eğitim seviyesi lise düzeyinde olurken üniversite mezunu sayısı ise yüzde 16 oldu. Aynı verilere göre; istihdamı sağlananların yüzde 63’ü erkek, yüzde 37’si ise kadın. İş arayanların en çok yoğunlaştığı yaş grubu ise yüzde 38 ile 26-35 yaş aralığında oldu.

- Bölge İstihdam Ofisleri üzerinden en çok istihdam, 3 binden fazla yerleştirme ile üretim personeli pozisyonunda yaşandı. Depo personeli, temizlik görevlisi, beden işçisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, motorlu kurye gibi meslek alanları da pandemi döneminde en çok istihdamın gerçekleştiği pozisyonları oluşturdu. 

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER