İBB'DEN DİVANHANE ESKİ KARAKOLU İÇİN ATAK

İBB'DEN DİVANHANE ESKİ KARAKOLU İÇİN ATAK

İstanbul’un önemli tarihi miraslarından biri olan Divanhane Karakolu ile ilgili İBB atağa geçti. Abdülaziz döneminde yapılan ve kültürel öneme haiz bina, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yıkılmak isteniyor.

‘’BAKANLIK ISRARLA OSMANLI MİRASI YAPIYI YIKIYOR’’

İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU durumla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ’’Yol geçmeyecek ama Bakanlık ısrarla Osmanlı mirası yapıyı yıkıyor, tüm ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ulaştırma Bakanlığı yol bahanesiyle Kasımpaşa'daki Divanhane'yi yıkmaya başlamıştı, UTK kararıyla artık yol geçmeyecek ama ecdat mirasını yıkmada ısrarcı.’’

‘’EŞSİZ BİR KENTSEL DEĞER’’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir POLAT, Bugün saat 14.00’da bina önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Karakol binası önünde konuşan Polat, “Bu karakol binası Sultan Abdülaziz dönemi yapısı. Eşsiz bir kentsel değerdir ve yol yapma gerekçesi ile 2014 yılında Kültür Bakanlığı Koruma Kurullarının onayıyla başlanmış bir projeyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Biz İBB olarak bu tarihi kimliği yok olmaktan kurtarmak için iki aydır her türlü girişimde bulunuyoruz” dedi.

SUÇ DUYURUDUNDA BULUNULDU

Çalışmalarla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Polat, şöyle konuştu:

"Hiçbir gerekçesi olmayan alanda bu yıkım neden yapılıyor. Tarihi binaları gerekçesiz bir şekilde yıkmanın açıklamasını bekliyoruz.

"Daha önceki açıklamalarda burada bir yol olduğu gerekçesine dayandırılmıştı. Şu an yol çalışması da yok. Tüm bu gelişmeler üzerine ilgili kurul kararını ve kurul kararıyla burada yapılan işlemleri de yargıya taşıdık.

BU TARİHİ YAPI İBB YETKİSİNDE

Hem Ankara’daki üst Koruma Kuruluna hem de Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduk. Bütün bunlardan sonra geçtiğimiz günlerde tekrar yıkımın başladığını gördük. Bir türlü durduramadığımız binayı acele yıkma çabası var. Sorunlar bunlarla da bitmiyor.

Bütün bunlara gerekçe gösterilen binanın yıkımını gerektiren kurul kararında 3585’e 4 parsel uygulamasına ilişkin kurul kararı var. Fakat karakol binası bu parselin içinde de değil. Yani bu yıkım üzerine inşa ettikleri kurul kararı da boşluktadır. Bu tarihi yapı İBB’nin yetkisinde olan ana arterde bir yapıdır."

‘’SUÇ İŞLEMEKTEDİRLER’’

Polat, konuşmasına şöyle devam etti:

"Burada uygulama yapanların tamamı bir tarihi eseri dayanak olmadan yıktıkları için suç işlemektedirler.

Deplase kararı diye adlandırılan tek tek binanın sökülmesi esnasında gerçekleşecek uygulamanın aslında burada hiltilerle ağır iş makinalarıyla vinçlerle tarihi eser sökümüne konu olduğu böyle bir deplase kararının uygulanamayacağının, kurul kararının da buna müsaade etmeyeceğini binaya vurulan her darbenin eski eser suçu olduğunu ifade edelim."

“BİNANIN RESTRORE EDİLMESİ GEREKİYOR’’

“Yapının içerisindeki hem hava görüntüleri hem de belgeleme yöntemiyle takip ettik. Şu anda içeride bütün volta döşemelerin büyük oranda yıkıldığını, binanın kabuğunun kaldığını içerideki tahribatın artık bu kararlar durdurulsa bile binanın yıkılma düzeyine getirildiğini görüyoruz. Bu açıdan vahim bir durumla karşı karşıyayız. Binanın kurtarılıp restore edilmesi lazım” dedi.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER