İBB BAŞKANI İMAMOĞLU HALK BAKKAL PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU HALK BAKKAL PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir projeyi daha hayata geçirdi. İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU’nun seçim vaatleri arasında ilk sıralarda yer alan “Halk Bakkal” tanıtım toplantısı, Yenikapı’daki Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Toplantı, “Halk Bakkal” logosu takmaya hak kazanan esnafın ve esnaf odalarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“BAKKALLARIN TOPLAM SATIŞI YÜZDE 85 DÜŞTÜ”

Yaptığı konuşmadan artan işsizlik ve yoksulluğun en net ifadelerinden birinin, mahalle bakkallarının veresiye defterlerinden görüldüğünü belirten İMAMOĞLU,

“Yaptığımız araştırmalardan, bakkallarla ve ilgili sivil toplum kuruluşlarından aldığımız verilerden açıkça görüyoruz ki, İstanbul’da pandemi döneminde veresiye alışveriş yapan kişi sayısı tam yüzde 32 artmış durumda. Daha önce mahalle bakkalına borçlanmadan da hayatını sürdürebilen bu insanların, artık başka çareleri kalmamış durumda. Pandemi döneminde İstanbul’da, veresiye defterine yazılan toplam borç miktarı ise, tam yüzde 55 oranında artmış durumda. Üstelik bütün bunlar olurken, bakkalların toplam satışları da yüzde 85 oranında düştü.” sözleriyle durumu ifade etti.

‘’BAKKALLARIN REKABET GÜCÜ KIRILDI’’

Bu süreçte hem kendileri ayakta kalmaya çalışan hem de çaresiz kalan vatandaşın ekonomik yükünü paylaşmaya gayret eden bakkalların da gelir-gider dengesinin derinden sarsıldığına dikkat çeken İMAMOĞLU,

“Zaten her mahalle arasına giren, küçük esnafa yaşam alanı bırakmayan zincir marketler de ayrı bir dert. Bunlarla rekabet etmeye çalışan bakkallar, pandemiyle birlikte yeni sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Pandemi tedbirleri kapsamında, marketler ile bakkalların açılış-kapanış saatlerinin de çakışması, -günün teknolojisi, elbette karşısında değiliz ama- online alışveriş alışkanlığının yaygınlaşması gibi gelişmeler, bakkalların rekabet gücünü daha da kırdı. Bakkallık tamamen yok olmanın eşiğine geldi” dedi.

SOSYAL KARTLARA AYLIK 30 MİLYON TL BÜTÇE

Bakkalların sosyal doku için öneminin de altını çizen İMAMOĞLU “Bakallar, mahalle hayatının ve mahalle kültürünün en önemli yapı taşlarından biridir” dedi ve İBB ile bakkallar arasında kurulacak dayanışma ağını şu şekilde ifade etti:

“Zira bakkallar, yıllardır derinleşen yoksulluğun, açlığa dönüşmesini önlüyorlar. Bu konuda aslında sivil bir hareketle, vatandaşın yanında olan mekanizmanın bireyleridir. Veresiye defterlerine baktığımızda bunu açıkça görüyoruz. Bakkallara en çok yazdırılan ürünler neler, biliyo musunuz? Ekmek, peynir, yağ, yumurta, süt, şeker, kuru bakliyat gibi temel gıdalardır. Biz, İBB olarak, İstanbullu ailelerin temel gıdaya erişim hakları konusunda, başından beri çok hassasız. İBB Sosyal Kart uygulamamız, bu hassasiyetle sürdürdüğümüz, açlık ve yoksullukla sürdürülebilir mücadelede, bizim için çok en önemli araç. Kent yoksulluğuyla mücadele de bizim için çok önemli bir araç olacak. İBB olarak Sosyal Kartlar için tahsis ettiğimiz aylık bütçe, 30 milyon TL’dir. Yani her ay, 30 milyon liralık bütçeyi, en zor durumdaki ailelerimizi desteklemek için kullanıyoruz.”

“HEM ESNAFIN HEM VATANDAŞLARIN KAZANÇLI ÇIKMASINI SAĞLIYORUZ”

“Sosyal Kart için ayırdığımız bütçeden bakkalların da yararlanabilmesi için, böylece hem esnafın hem de yurttaşların kazançlı çıkmasını sağlıyoruz. Projeyle birlikte, Sosyal Kart sahibi 160 bini aşan aile, İBB’nin kendilerine tahsis ettiği kartlarla, yalnızca zincir marketlerden değil, ‘Halk Bakkal’ logolu mahalle bakkalından da alışveriş yapabilecek. Elbette İBB Sosyal Kart sahibi vatandaşlarımız, istedikleri yerden alışveriş etmek hakkına sahiptirler. İster zincir marketlerden ister mahalle bakkalından alışveriş ederler. Ama biz, iddialıyız. Vatandaşlarımız, Halk Bakkal Projesi’nin şartlarını yerine getirerek, Halk Bakkal logosunu dükkanlarında kullanmaya hak kazanan bakkalları, göreceksiniz öncelikle tercih edecekler. Vatandaş, burada bakkalının yanında olacak.”

HALK BAKKALLARA SUNULACAK KOLAYLIKLAR

İMAMOĞLU, Halk Bakkal logolu işletmelere sağlayacakları kolaylıkları ise, şu sözlerle aktardı:

“Sosyal Kart kullanıcılarına bu uygulamayı duyurarak Halk Bakkallara, tanıtım desteği sağlayacağız. Müşteri akışını hızlandıracak hamleler yapacağız. Halk Bakkallarda satılan kimi ürünlerin daha ucuza temin edilebilmesi için, organizasyon desteği sunacağız. Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki üretici kooperatiflerimizden ürün temin ve tedarik ederek, bakkallarımıza sunulacak lojistik merkezler oluşturacağız. Halk Bakkalların kalitesini yükseltmek ve sürekliliğini sağlamak üzere; düzenli dezenfeksiyon, ilaçlama gibi hizmetler sunacağız. Halk Bakkal Projesine katılarak, Halk Bakkal logosunu kullanmaya hak kazanan bakkallarımız, bakkallığın o geleneksel, insani boyutunun yanı sıra; modern, kaliteli, güvenli ve ucuz alışveriş imkânı da sunacaklar. Halk Bakkal Projesiyle, bir yandan Sosyal Kart kullanıcılarının hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan da küçük esnafı güçlendireceğiz. Halk Bakkal Projesiyle, mahalle hayatının dinamiklerini güçlendireceğiz, dayanışma ruhunu yükselteceğiz. Belediyenin sosyal yardım bütçesiyle, ailelerin geçinebilmek için, küçük esnafın da ayakta kalmak için verdiği mücadeleyi bir potada birleştireceğiz ve tüm tarafların amaçlarına ulaşmasını sağlayacağız.”

“HALK BAKKAL, BAKKALLARIMIZI BÜYÜTECEK”

“Halk Bakkal uygulamamızın mahalle bakkallarını korumakla kalmayan, onları çok daha büyütecek olan tarafı şu” diyen İmamoğlu, “Bugün itibariyle İstanbullular’ın ceplerinde, 18 milyonun üzerinde İstanbul Kart var. Şimdiye kadar çoğunlukla ulaşımda geçerli olan İstanbul Kart, bundan böyle Halk Bakkal logolu mahalle bakkallarında da geçecek. Bir nevi banka kartı. Ceplerinde İstanbul Kart taşımakta olan bütün vatandaşlarımız, bugünden itibaren ‘Halk Bakkal’ logolu mahalle bakkallarında kartlarını kullanarak, alışveriş yapabilecekler. Böylelikle; İstanbullunun ekonomik gücünü, İBB’nin gücüyle birleştirerek, bakkallarımızın yanında olacağız. Çok değerli bir bağ kurmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı. İBB’ye başvuruda bulunan bin 200’den fazla “Halk Bakkal” ile bugün itibariyle yola çıktıklarını belirten İmamoğlu, “Hedefimiz; İstanbul’un her ilçesinde, her semt ve mahallesinde, Halk Bakkal ağını genişletmek ve yok olmakta olan mahalle bakkalı komşularımıza destek olmak. Bu sayı hızla, daha da artacak. İstanbul’un bütün bakkallarını, 30 Haziran’a kadar, halkbakkal.ibb.istanbul adresine girerek, Halk Bakkal projesine başvurmaya, bu seferberliğin içinde yer almaya davet ediyorum” çağrısını yaptı.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER