HALİMİZ  ve "AHVALİMİZ" - ŞAHİNTEPE HALİ, KOMŞUMUZUN AHVALİ

Başakşehir Şahintepe Mahallesi'nde yapımı devam eden hal inşaatı, çevre sakinlerinin yaşamlarını zorlaştırmaya devam ediyor.

HALİMİZ  ve "AHVALİMİZ" - ŞAHİNTEPE HALİ, KOMŞUMUZUN AHVALİ

Şahintepe, Altınşehir ve Güvercintepe son yıllarda inşaat firmalarının ve müteahhitlerin ablukası altında bulunuyor. Mahallelerde birçok yeni müteahhit ortaya çıkarken, miras paylaşımları ve mal kavgaları da buralarda yaşayan insanların gündelik sohbetlerinden biri haline gelmiş durumda. Tüm bunların bir nedeni, İstanbul’un merkezden çeperlere doğru kayan kentleşmesi. Bir diğer nedeni de Kanal İstanbul projesi…
Düne kadar kentin ana arterlerinden kopuk bir şekilde ve kendi halinde denecek durumda yaşayan bölge halkının hayatı her geçen gün değişiyor. Bitmeyen inşaatlar, ‘’mega projeler’’ ve sürüp giden konut yapımları, tüm İstanbul’u olduğu gibi Şahintepe’yi de etkiliyor. 
Bölgede yapımı süren hal, daha yapımı devam ederken çevresini etkilemeye başladı. Yoğun inşaat faaliyetleri nedeniyle, halin yanındaki evlerin temellerinde kırılmalar meydana geliyor. Bunun yanında evlerin bahçelerinde inşaattan arta kalan molozlar ve kum yığınları bulunuyor. CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, yaptığı ziyaretle kamuoyunun dikkatini yeniden bu bölgeye çekti. Bakır, durumu şu ifadelerle duyurdu:


HALİMİZ VE ‘’AHVALİMİZ’’
‘’Şahintepe mahallemizde yapımı devam eden Hal çalışmalarından olumsuz yönde etkilenen, evlerindeki hasar nedeni ile yaşadıkları yeri terk etmeye zorlanan, olumsuz mevsimsel  ve fiziki koşullar altında 35 yıldır yaşadıkları yuvalarından koparılmaya çalışılan komşularımız ile bir araya geldik. Şahintepe Ali Ekber Camii lokalinde mahalleliyle sorunları yerinde inceleyerek değerlendirmelerde bulunduk. Yapılan incelemelerde, 

  1. Zemin kaymasını engelleyebilecek çalışmaların yapılmaması ya da yetersiz yapılması nedeni ile öngörülmesi muhtemele doğabilecek zararların önüne geçilememiştir. 
  2. Buna bağlı olarak binalarda derin çatlaklar oluşmasına neden olunmuştur.
  3. Mağduriyetlerin giderilmesi yönünde önlem alınması yerine, taşeron müteahhit devletin yerine geçerek tahliye ihtarlarını bölgede yaşayan yurttaşlara dağıtmıştır.
  4. Başakşehir belediyesince yapılan mühürleme işlemlerine ilişkin yurttaşlara itiraz hakkı tanınmamış. "Kamu gücü keyfiyete dayalı olarak kullanılmış ve vatandaşın hak aramaması için yılgınlık yaratacak tutum ve tavırlardan kaçınılmamış." Mühürlenen binalara ilişkin tanzim edilen tutanaklar vatandaştan gizlenmiştir.
  5. Yurttaşlarımızı 35 yıldır yaşadığı kendi topraklardan atmak için her türlü yıldırma, sindirme ve korkutma politikası uygulamaktan çekinmeyen, Hal yaparken vatandaşın ahvalini düşünmeyen siyasetçilere, kişilere ve kurumlara karşın; komşularımızın sürdüreceği hukuk mücadelelerinde yanlarında olup, süreci birlikte takip edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 14:49

Hasan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER