GERGERLİOĞLU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

GERGERLİOĞLU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bugün TBMM’de tarihi bir gün yaşandı. Ömer Faruk GERGERLİOĞLU hakkında hazırlanan fezlekenin okunması ve kendisinin milletvekilliğinin düşürüldüğünün açıklanması sonrası Meclis’te arbede yaşandı, tansiyon yükseldi. Meclis oturumuna yarın saat 16.00’a kadar ara verildi… Meclis’e giriş ve çıkışlar kapatıldı…

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK

Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, GERGERLİOĞLU’NUN milletvekili olmadığı dönemdeki Twitter paylaşımı nedeniyle, 2018’deki kararında ‘PKK propagandası’ suçundan iki yıl altı ay hapis cezası vermişti.

İstinaf mahkemesinin kararı hukuka uygun bulmasının ardından, dosyayı değerlendiren Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, 19 Şubat’ta cezayı onamıştı. Bunun üzerine, GERGERLİOĞLU için hazırlanan fezleke 11 Mart’ta Meclis Başkanlığı’na gönderilmişti.

TBMM Danışma Kurulu bugün 13.30’da Ömer Faruk GERGERLİOĞLU için toplandı ve Genel Kurul'da karar okundu. Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleştirilerek, milletvekilinin de bulunduğu bir Genel Kurul’da yüzüne karşı kendisinin vekilliğinin düşürüldüğü açıklandı. Karar Meclis’in internet sitesinde de yayınlandı. Böylelikle HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 55’e düştü.

‘’MİLLETİN İRADESİNE AYKIRI BİR KARARDIR’’

Bunun üzerine GERGERLİOĞLU Meclis’te şunları söyledi:

"Ben barış çağrısı yaptım. Hayatım insan hakları mücadelesi ile geçti. Yaşamak direnmektir. Yaşasın Türk ve Kürt haklarının kardeşliği demeye devam edeceğim. İstedikleri uyduruk kararlarla engellemeye çalışsınlar. Milletin iradesine aykırı bir karardır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı beklenmiyor. Enis BERBEROĞLU kararı var. İkinci defa aynı şeyi yaşatmak istiyorlar. Ben geri döneceğim. Bütün arkadaşlarımız ile direneceğiz. AKP sıraları kaçtı. Savunacak tek bir kelime söyleyemediler. Ben barış çağrısı yaptım"

Kararın açıklanmasından sonra AKP’liler Genel Kurul’u terk etti. HDP Grubu ise Meclis Kürsüsü’nde oturma eylemi gerçekleştiriyor. Bu esnada AKP’li İdare Amiri Alpay ÖZALAN GERGERLİOĞLU’nu salondan çıkarmaya çalışıştı ve HDP’li vekillerin müdahelesiyle karşılaştı. CHP’li vekiller ise olası bir kavgayı önledi.

‘’GENEL KURUL’DA OTURMAYA DEVAM EDECEĞİM’’

Daha sonra bir açıklama daha yapan GERGERLİOĞLU,

“Bu karar okunursa, ben kararı tanımayacağım, Genel Kurul’da oturmaya devam edeceğim. İsterlerse beni zorla çıkarsınlar ama buradan da grup toplantı salonunda devam edeceğim, kaç gün olur bilemiyorum. Ama milletin kalbinde, bağrında bekleyeceğim.” dedi.

HDP’li vekillerin oturma eylemi halen daha devam ediyor…

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER