FAŞİZM YIKILIRKEN CHP LİDERLERİNE SALDIRIR

FAŞİZM YIKILIRKEN CHP LİDERLERİNE SALDIRIR

Siyaset ve mafya örgütlenmeleri arasındaki ilişkiler hayli sıkça tartışılmaya başlandı.Özellikle siyasi liderlere ve gazetecilere yönelik tehdit ve baskı ortamının daha da arttığı bugünler, yurttaşlara 1980 öncesi ortamı hatırlatıyor.Türkiye tarihine baktığımızda ise faşizmin yıkılmaya başladığı dönemlerde mafya ve çetelerin CHP’ye ve liderlerine yaptıkları saldırıları görüyoruz.Bu açıdan günümüz siyaseti de bir mesaj veriyor:Faşizm yıkılıyor.

İnönü’ye Zile’deki Engelleme

1958 yılında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü yurt gezisine çıkar.Güzel geçen Sivas buluşmasından sonra sıra Tokat’a gelir.Fakat kaymakam halkı evlere hapseder ve dükkanların açılmasını yasaklar.Kaymakam adeta Zilelilerin İsmet İnönü’yü görmesini istememektedir.İsmet İnönü Zile’ye gelince bir grup halk sevgi gösterisinde bulunur fakat jandarma cop ve dipçik kullanarak kalabalığı dağıtır,halkı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba bile kullanılır.Halkla İsmet İnönü’nün arasına böylece girilmeye çalışılır.

Uşak’ta İnönü’ye Saldırı

1959 yılında CHP’liler,DP’nin yükselen faşizmine karşı ‘’Bahar Taarruzu’’ adını verdikleri bir yurt gezisi planlar. DP’li İçişleri Bakanı Namık Gedik halk buluşmalarının iptal edilmesi için elinden geleni yapar.Namık Kemal Gedik ‘’İnönü’yü koruyamayacağını’’ bile söyler. İnönü yine de geziden vazgeçmez. Fakat gezinin Uşak durağında bir grup DP’li İnönü’ye karşı taşlı saldırıya başlar.Uşak istasyonunda yolunu keserler. 74 yaşındaki İnönü,otomobili durdurup tek başına kalabalığın önüne çıkar ve yolu açmayı başarır. Bu esnada 16-17 yaşlarında bir genç bir taş savurur ve İnönü’ye isabet eder.Başından yaralanan İnönü yardımı reddederek vagona yürümeye devam eder.

Topkapı’da Linç Girişimi

Bu iki saldırıdan sonra 1960’a kadar İnönü, DP’den cesaret alan bir grup magandanın sık sık hedefinde olur. 4 Mayıs 1959’da Topkapı’da arabasına saldıran DP’li bir grubun lincinden,bir binbaşının son andaki müdahalesiyle kurtulur.Saldırgan grubun ellerindeki pankartlarda “Paşa hayatın palavra”,Paşa kulağın sağır, gözün de mi görmüyor”, “Paşa başına taş değil, Allah’ın gazabı çarpsaydı” gibi yazılar yer alır. Bugünün siyasi üslubunu hayli hatırlatan bu sözlerin sahipleri ise DP’nin örgütleyip sokağa saldığı bir avuç magandadır.

Ecevit’e Yapılan Saldırılar

CHP liderlerine saldırı 1970’lerde de devam eder.21 Haziran 1975 gününde Gerede’de miting için toplanan kalabalığa AP’li ve MHP’lilerden oluşan bir grup taşlarla ve sopalarla saldırır.Birçok CHP’li bu saldırıda yaralanır. Güvenlik güçleri ise olayı sadece seyreder.Ortada sadece koruma polisleri kalmıştır.Fakat Ecevit kürsüye çıkar ve konuşmaya devam eder.Ecevit güruhun sloganları ve saldırıları bitmeyince partililere şöyle seslenir: ‘Ben sizin genel başkanınızım,ne yaptığımı bilirim.Halkın lideri,halkının önünde yürür’’ der ve halkın önünde saldırganlara doğru yürümeye başlar.Güruh dağılır.Ecevit o gün olaylar yatışana kadar Gerede’den ayrılmaz.

Yine 1975 yılında Elazığ,Bayburt ve Eynesil’de yapılan mitinglerde de saldırılar devam eder ama Ecevit geri adım atmaz.Mitingler sonuna kadar yapılır ve Ecevit kürsüden inmez.

‘Benim 5 Haziran’a kadar yaşayıp yaşamamam önemli değil!’

Yaşayanların halen daha hafızalarında olan 1977 Taksim Mitingi ise Ecevit’in büyük zaferine giden yolları çok iyi anlatır. 1977’de Taksim’de yapılacak CHP mitingi için tüm hazırlıklar tamamlanmışken Demirel Ecevit’e bir suikast hazırlığı olduğu bilgisini verir ve mitingi yapmamasını tavsiye eder.Ecevit bunun üzerine bir radyo konuşması yapar ve konuşmasına çarpıcı bir şekilde son verir:

‘’Hiçbir vatandaşımdan yarın Taksim alanındaki toplantımıza gelmelerini bekleme hakkını kendimde görmüyorum…Yalnız ben ve eşim,yarın,açıklanan saatte İstanbul’un Taksim alanında seçim otobüsünün üzerinde olacağız ve ben konuşmamı yapacağım… Benim 5 Haziran’a kadar yaşayıp yaşamamam önemli değil.Yeter ki demokrasimiz yaşasın ve yeter ki çocuklarımız,gençlerimiz ve tüm yurttaşlarımız 5 Haziran seçimleriyle,can güvenliği ve barış içinde yaşayabilecekleri bir ortama ulaşsınlar. Allah milletimizi korusun!’’

Bu konuşma kitleler üzerinde muazzam bir etki yapar ve Taksim,o güne kadar görmediği bir kalabalığı görür. Seçimde CHP çok partili yaşam içinde en yüksek oy oranını bu seçimde alır.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 00:19

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER