FAİK ÖZTRAK. ''SORUMLUSU ERDOĞAN'DIR'''

FAİK ÖZTRAK. ''SORUMLUSU ERDOĞAN'DIR'''

CHP Sözcüsü Faik ÖZTRAK, Merkez Bankası Başkanı Naci AĞBAL'ın görevden almasının ardından Türk Lirası'nın dolar karşısında erimesi hakkında konuştu. Ekonomi politikasını sert bir dille eleştiren ÖZTRAK, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“BÖYLESİNE KEYFİ BİR YÖNETİM DÜNYANIN NERESİNDE VAR”

10 yıl önce kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi'ni tek bir imzayla fesh etti bir gecede. Yetmedi faiz sebep enflasyon sonuç safsatasına ideolojik körlükle inanan kesimleri memnun etmek için de daha 4,5 ay önce atanan Merkez Bankası Başkanı'nı gece yarısı kurban etti. Faizleri sanki kendisinden habersiz artırmış gibi, başkanı görevden aldı. Böylesine keyfi bir yönetim, Dünyanın neresinde var? Dünyaya pes dedirten bu tür ucubelikler ancak, Cumhur ittifakının adını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koyduğu, ucube tek adam vesayet rejiminde var.”

“ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETİ…”

“Dün gece yarısından itibaren piyasalar, bir kez daha yangın yerine döndü. Dolar Asya piyasalarında 8 lira 40 kuruşa kadar çıktı. Kamu bankalarının hazine birimleri 4,5 ay aradan sonra, yeniden fazla mesaiye başladı. Piyasalara damat usulü arka kapıdan müdahale söylentileri, yeniden konuşulur oldu. Faizi yüzde 17'den yüzde 19'a çektikten iki gün sonra, Türk Lirası'nın tek bir günde dolar karşısında yüzde 10'un üzerinde değer yitirmesine sebep olmak. Yüksek faizle milleti ezerken, Türk parasını pul etmek, milleti pahalılığa ezdirmek, görülmemiş bir beceriksizliktir. Bunun müellifi de, sorumlusu da, Erdoğan'ın şahsım hükümetidir. Şahsım hükümeti sebep, buhran, sonuçtur. 10 Temmuz 2018'de göreve başlayan Erdoğan şahsım hükümeti, bugün 987. gününü doldurdu. Bu 987 günde Erdoğan'a, Merkez Bankası Başkanı dayandırmak mümkün olmadı.”

‘’BU MİLLETİN ÇARÇUR EDİLECEK BİR 128 MİLYAR DOLARI DAHA KALMADI’’

“Bu milletin çarçur edilecek, bir 128 milyar doları daha kalmadı. 12 Mart itibariyle, Merkez Bankası’nın döviz bilançosu, 43 milyar dolar açık veriyor. Sayelerinde Merkez Bankası’nın kasasında, kendine ait dövizi kalmadı. Hepsi emanet, yani başkasına ait. Bugün Dolar kurunu 7,80'lerde tutabilmek için, Birilerinin yoğun şekilde döviz satıyor. Ama doların ateşi düşmedi. Çok açık söyleyeyim. Eğer bugün kamu bankaları eliyle, arka kapı operasyonlarıyla, eldeki emanet rezervler de yakıldıysa, bunları da 128 milyar doların üzerine koyar, hesabını da sizden sorarız.

“SORUMLUSU ERDOĞAN”

“Bugün döviz piyasasındaki yangın, milletimizin cebini yakıp kavuruyorsa, bebebi kayınpeder damat ikilisinin emsali olmayan beceriksizlikleridir. Biz buharlaşan 128 milyar doların hesabını sordukça, Erdoğan; ‘Başınıza damat kadar taş düşsün' diyerek, beddua etmişti. Bedduası tuttu, ne yazık ki milletin başına, damat kadar hatta damattan daha büyük taş düştü. Bunun sorumlusu da Erdoğan'ın kendisidir.”

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER