Erdoğan'dan SMA kampanyasına tepki

Erdoğan'ın, SMA hastaları için başlatılan kampanyaya "İnsan sağlığı üzerinden kampanya yürütüyorlar. Bu nasıl bir ahlaksızlıktır" diyerek tepki gösterdiği iddia edildi.

Erdoğan'dan SMA kampanyasına tepki

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip ErdoğanMilli Piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan ve Türkiye Varlık Fonu'na aktarıldığı bildirilen üç biletin ikramiye tutarı 75 milyon TL'nin SMA hastası çocuklar için kullanılmasına ilişkin başlatılan kampanyaya tepki gösterdi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü köşe yazısında aktardığına göre, Erdoğan, "İnsan sağlığı üzerinden kampanya yürütüyorlar. Bu nasıl bir ahlaksızlıktır" ifadelerini kullandı.
 
Selvi'nin aktardığına göre, Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

“İnsan sağlığı üzerinden kampanya yürütüyorlar. Bu nasıl bir ahlaksızlıktır. Bizim bu konuda ne kadar hassas olduğumuz bilinmiyor mu? SMA hastalarının tedavisi için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz

Bunları her zeminde anlatmalıyız. Partimize kayıtlı 11 milyon üyemiz var. Bunları da mobilize ederek, bu gerçekleri anlatmalıyız” 

Öte yandan SMA Tip 2 hastalığı diğer bir adıyla Dubowitz hastalığı sinir ve kas sistemini etkileyen genetik bir hastalıktır

Bu hastalıkta bebekler yürüyemez ya da kendi başlarına ayakta duramaz, sinir ve kaslarını kullanamazlar. Kumsal SADIÇ ve Roza ARI bebekler de tedavi için kaynak yaratılmasını bekleyen bebekleridir. Her iki bebek için de yazılı, görsel ve sosyal medyadan çağrılar yapılarak kaynak yaratılması için destek aranmaktadır. SMA Tip 2 hastası olan  Kumsal Sadıç'ın ve Roza Arı'nın aileleri , ABD’de 2 yaş altı SMA hastalarına uygulanan gen tedavisini yaptırıp çocuklarının sağlığına kavuşmasını istiyor. Milli Piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan üç biletin ikramiye tutarı olan 75 milyon TL'nin Türkiye Varlık Fonu'na aktarılmak yerine  SMA hastası çocuklar' ın tedavisi için kullanılması umut yaratacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 12:17

Deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER