"EN ÇILGIN PROJEMİZ YUVAMIZ İSTANBUL"

"EN ÇILGIN PROJEMİZ YUVAMIZ İSTANBUL"

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni Yuvamız İstanbul kreşlerinin açılışını yaptı. “Bana sorarlar her zaman; ‘Aklınızda çılgın proje var mı’ diye. İstanbul adına, ekibimiz adına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 86 bin çalışanı, ailesi adına en çılgın projemiz “Yuvamız İstanbul Projesi” diyerek, 12 Yuvamız İstanbul kreşini aynı anda hizmete açtı.Böylelikle İBB,daha önce faaliyete geçenlerle birlikte, 21 ilçede toplam 32 kreşi İstanbulluların hizmetine sundu.

Seçim sürecinde Ekrem İmamoğlu’nun en büyük vaatlerinden biri olan Yuvamız İstanbul’un yenileri açıldı. Daha önce açılanlarla birlikte toplam 32’ye ulaşan Yuvamız İstanbul’da hedef, her mahalleye Yuvamız İstanbul’un açılması. Açılışta İmamoğlu şu sözleri kaydetti:

EN ÇILGIN PROJEMİZ YUVAMIZ İSTANBUL

Yani bana sorarlar her zaman; ‘Aklınızda bir dev proje var mı? Ya da çılgın proje var mı’ diye. İstanbul adına, ekibimiz adına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 86 bin çalışanı, ailesi adına en çılgın projemiz; Yuvamız İstanbul Projesi...

12 yıllık siyasi yaşamımda, ziyaret ettiğim evlerde ve ailelerde sadece sokağını görmüş anneleri bu kentte görmüş bir kişiyim. Dolayısıyla en azından çocukları olan annelerin bir sağlık ocağına gitmek istiyorsa, çocuğuyla beraber bir parka gitmek istiyorsa, İstanbul'un en ücra noktasında bir noktaya gidip gezmek istiyorsa; gezebilsin, görebilsin, şehri adına ilk adımı en sağlıklı biçimde atabilsin diye bu hizmeti hayata geçirdik. Özel talebimizdi ve bunun hayata geçmesiyle, neredeyse artık yüz binlerce anne diyeceğimiz kart sahibi ailelerin, annelerin çocuklarıyla bu şehri gezebilmeleri de bu şehrin eşit ve adil kavramına muazzam bir katkı sunmaktadır.

Aslında burada İstanbul'un eşitlik ve adil kent kavramına katkı sunduğumuz bir bileşenden bahsediyoruz. Hiç taviz vermeden kalıcı, güvenilir, sağlam ve karakterli yapılarla aslında o çocukların gelecekte bu kreşlerden ne kadar gurur duyacaklarını şimdiden hissedebiliyorum. Çünkü çocuklara yapılan yatırım hem bugünümüze hem geleceğimize yapılan yatırımdır. İstanbul, 4 milyona yakın çocuğa ev sahipliği yapıyor ve ne yazık ki bu çocukların yüzde 28’i yoksulluk içinde yaşıyor. Ülkemizde 3-5 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 62’si okul öncesi eğitimden faydalanamıyor.

Bu oranda biz, OECD ülkeleri arasında en son sırada yer alıyoruz. Tam da bu istatistiklerin anlattıklarından yola çıkarak istedik ki; hiçbir anne-baba uzun saatler boyunca evini geçindirmek için çalıştığı işinde çocuğu için endişe etmesin. Çocuğunun en değerli yıllarında, ‘Gerekli eğitim imkanlarına ulaşıyor mu acaba’ kuşkusunu taşımasın. Bunun için kreşlerimizin her bir köşesini çocuklarımızın eşit biçimde, güven içerisinde özgürce koştuklarını hayal ederek tasarladık. “

YUVAMIZ İSTANBUL MERKEZLERİ HAKKINDA

150 Mahalleye 150 Kreş” sloganı ile yola çıkan Yuvamız İstanbul, ilk olarak 2020 – 2021 eğitim döneminde açılan 20 Çocuk Etkinlik Merkezi ile hizmet sunmaya başladı.

2021-2022 eğitim dönemine, 12 yeni Çocuk Etkinlik Merkezi ekleniyor ve toplam sayı 32 merkeze çıkmış oldu.

Bugün itibariyle 32 merkezde; 150 sınıf, 2.884 kontenjan bulunuyor. Toplam 2.183 kayıtlı çocuk eğitim görüyor. Kreşler hafta sonu da hizmet verecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2021, 18:43

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER