"ELİMİZDEKİ EN GÜÇLÜ SİLAH AŞI"

"ELİMİZDEKİ EN GÜÇLÜ SİLAH AŞI"

Halk Tv’de yayınlanan bir programa katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarını düşürmenin en önemli yolunun aşı olduğunu belirtti ve ekledi: "Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir".


 

HalkTV'de yayımlanan programa katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Koronavirüs salgınının seyrine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Programda yaptığı açıklamada Ceyhan, şunları söyledi:

"Bir taraftan önlemleri kaldırırken bir taraftan vaka sayılarının düşmesini mi bekliyorduk? Hayır öyle bir şey mümkün değil zaten. Delta virüsü hızla dolaşırken biz sınırları açıyoruz, uyguladığımız kısıtlamaları kaldırıyoruz. Vatandaşa maskesiz günler sinyalini veriyoruz. Bunun artacağı belliydi"

Bayram sonrası artışın devam etmesini bekliyoruz”

"Bayram sonrasında da artışın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Ruslarla aynı otellerde kalan, kapalı alanlarda yemek yiyen insanlar illerine dönüyolar ve orada yeni odaklar oluşturacaklar. Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış anlaşılma var. Bu devlette de var. Sanılıyor ki aşılama yüzde 36 civarında iki doz aşılama olarak veriliyor. Bu doğru değil. Çünkü aşılama oranını toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 civarında ikinci doz aşı yapmışız. Bu da yaklaşık toplumun 4'te 1'ini oluşturuyor" 

Elimizdeki en güçlü silah aşı”

Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu olduğunu belirten Ceyhan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir. Bakanlığın bize 2 doz aşılama oranını vermesi gerekiyor. Özet olarak şunu söyleyebiliriz; aşılar varyantlara karşı etkisiz değil. Elimizdeki en güçlü silah. Bir kişinin aşısız yakalanmasıyla aşılı yakalanması bir değil. Salgını kendi haline bıraksanız da bu şekilde seyreder. Bir insan bir yanlışı yapabilir devlette de yapabilir ama 4 defa aynı yanlışı yapıp olumsuz sonuçlanması kabul edilebilir bir şey değil."


 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 17:37

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER