DEMOKRASİYE MÜDAHALE

Başakşehir'de Neler Oldu...

DEMOKRASİYE MÜDAHALE

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘’128 Milyar Dolar Nerede?’’ pankartlarına karşı hükümet demokrasi dışı yollarla müdahale etti. Dün gece geç saatlerde İstanbul’un 39 ilçesindeki pankartlar Savcılık talimatıyla söküldü. Polis, zabıta ve hatta Terörle Mücadele ekiplerinin eşliğinde gelen vinçlerle sökülmeye çalışılan pankartları partililer savunurken, yaşananlar demokrasi açısından Türkiye’nin geldiği durumu gözler önüne serdi.

‘’AFİŞLERİ KALDIRMAYACAĞIZ’’

Dün CHP İstanbul İl Başkanı Canan KAFTANCIOĞLU, Bakırköy Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin birçok noktasında asılan fakat polis marifetiyle kaldırılan ‘128 Milyar Dolar Nerede?’’ afişleriyle ilgili burada bir açıklama yapan KAFTANCIOĞLU,

‘’Dün şu karşıda birazdan göreceğiniz bilboardlarda ve İstanbul’un birçok yerinde hatta Türkiye’de birçok bilboardda arkadaşlarımızın şu anda asacağı ‘128 Milyar Dolar Nerede’ afişleri vardı ve bu soru Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri tarafından firmalara sözleşmeleri yapılarak, bedeli ödenerek, vergisi ödenerek asılmış bilboardlardı. Görüyorsunuz hakaret yok, iftira yok, tehdit yok sadece ve sadece soru var. Ne zamandır soru sormak suç? ... Bu pankartlarımız gece yarısı operasyonlarıyla, hukuksuz bir şekilde ve suç işlenerek kaldırıldı. Hiçbir yasal dayanağı olmadan… O yüzden emniyet yetkililerimize ve valiliğe buradan sesleniyorum, bizim sorduğumuz soru suç değil, soruları doğru bir şekilde sorduğumuz için sizin engellemeniz suçtur.’’ Sözleriyle yaşanılan süreci anlattı ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

‘’Şimdi İstanbul İl Başkanlığımız ve 39 ilçe başkanlığımıza görsellerimizi asacağız ve bu soruların cevabı alınıncaya kadar asla ve asla afişleri kaldırmayacağız.

39 İLÇEDE AFİŞLER ASILDI

Açıklamadan sonra İstanbul’un tüm ilçe örgütleri afişlerini astı ve aynı anda sosyal medya mecralarında #128MilyarDolarNerede etiketiyle binlerce tweet atıldı. Gün boyu asılı duran pankartlar ise gece 22.00 sıralarında İstanbul’un tüm ilçe binalarına gelen polis ekiplerince pankartlar sökülmeye başlandı. KAFTANCIOĞLU sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’Kolluk kuvvetleri tarafından, savcının anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde yazılı talimat verdiği söyleniyor. Doğruysa eğer yasaya değil saraya göre talimat yazan savcı hakkında her türlü yasal hakkımızı kullanacağız. Cumhuriyetin savcısı cumhurun yanında olur. Kolluk görevlisi arkadaşlar, ‘Biz pankartı indirelim sonra yazılı talimat talimatı getireceğiz’ cümlesinin hiçbir yasal karşılığı olmadığını biz biliyoruz ve tahmin ediyorum sizler de biliyorsunuzdur! Bir karar tebliğ etmeden, karara uygun el koyma tutanağı düzenlemeden vinçle ilçe başkanlıklarımızdan pankartın sökülmesi durumunda olayı gerçekleştirenler hakkında anında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız bilginize.

’PANKARTLARIMIZI TEKRAR TEKRAR ASACAĞIZ’’

Gülsem mi ağlasam mı bilemedim ama memleketin adına üzüldüm. Beşiktaş’ta avukat ilçe başkanımıza 2 satır el yazısı gösterip okumasına bile fırsat vermeden çekerek bu savcılık talimatı demişler. Savcılık talimatıysa niye göstermiyorsun değilse bu cesareti kimden alıyorsun?

Bu geceden söyleyeyim her gün 39 ilçemize pankartlarımızı tekrar tekrar asacağız. Sizler de vatandaşın parasıyla kiraladığınız 39 vinci, kolluk kuvvetlerinizi ve alamadığınız kararlarınızı bugünden hazır tutun.

Görelim bakalım siz mi yaman yoksa halk mı, halkın partisi mi?

Pankartlara müdahale esnasında sadece vinç ekiplerinin değil TOMA ve Çevik Kuvvet ekiplerinin de katılması ise tepki topladı.

‘’YETİM AĞLADIĞINDA ARŞ TİTRER’’

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ise bu duruma,

‘’Gece yarısı vinçlerin yetmemiş, Özel Harekât polislerini de baskına göndermişsin parti örgütlerimize ERDOĞAN. Mesele ne; 128 Milyar Dolar Nerede pankartlarını indirmek! Fakirin, fukaranın, yetimin parasını soruyoruz sana. Yetim ağladığında arş titrer arş!’’ sözleriyle tepki gösterdi.

BAŞAKŞEHİR’DE NE OLDU?

Başakşehir İlçe Örgütü, Tümsan ve Kayaşehir irtibat büroları ile Boğazköy’deki İlçe merkezinde astığı pankartlarla günü karşıladı.

Polis gece saatlerinde, tüm ilçelerde olduğu gibi, gelen talimat doğrultunda Başakşehir’deki 3 parti binasına müdahale girişiminde bulundu. Tümsan, Kayaşehir büroları ile Boğazköy’deki İlçe Merkezi’nde bulunan İlçe yöneticileri ve parti emekçileri pankart nöbetine devam etti. Kayaşehir İrtibat Bürosu’na özel harekât polisleri ve zırhlı araçlar da geldi.

‘’DEMOKRASİ’YE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE YAPILAN BİR DARBEDİR’’

İlçe Başkanı Avukat Deniz BAKIR İlçe Merkezi’ndeki müdahale sırasında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

’Bugünler geçecek. Bu ülke yine bağımsızlığına kavuşacak. Bu ülkede gerçekten vicdanlı olan hakimler ve savcılar yeniden göreve gelecek. Buna inancımız tam. Tarih herkesi yazacak ve yargılayacak.

Bu gece yarısı demokrasiye yapılan bir darbedir. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bir darbedir. Bu pankart onun sembolüdür. Tarih hepinizi yazdı, tebrik ederim. Bu ülkeye yapılan en büyük zarar budur. Ve bu yaptığınız, tekrar söylüyorum, doğru değil. Hukuka aykırı bu emir.’’

Bugün ise Başakşehir ilçe Merkezi’nde daha büyük bir pankart yeniden asıldı. Polis yeniden müdahale etmeye çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 21:17

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER