DANIŞTAY'DAN KİRAZLIYAYLA KARARI: ÇED İPTALİ İSTEMİNİ REDDEDEN YEREL MAHKEMENİN KARARI BOZULDU

DANIŞTAY'DAN KİRAZLIYAYLA KARARI: ÇED İPTALİ İSTEMİNİ REDDEDEN YEREL MAHKEMENİN KARARI BOZULDU

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yapımı süren Çinko-Bakır-Kurşun Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı yurttaşların mücadelesi sürüyor. Danıştay 6'ncı Daire, yurttaşların çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunun iptali istemiyle açtıkları davayı reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararı değerlendiren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Kuraklığın, sel baskınlarının yaşandığı, iklim krizinin artık yoğun bir şekilde hissedildiği, kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız böyle günlerde doğayı korumak için vicdanıyla hukuka uygun karar veren hakimlerin olması sevindirici" dedi.

Bursa Yenişehir'in Kirazlıyayla köyünde yapımı devam eden zenginleştirme tesisi ve atık barajına karşı yurttaşların hukuk mücadelesinde gelişme yaşandı. Bursa 1'inci İdare Mahkemesi; atadığı bilirkişi heyetinin, raporunda “tarıma, hayvancılığa, doğaya telafisi olmayacak zararlar vereceğini” belirtmesine rağmen ÇED raporunun iptali talebini reddetti. Yurttaşlar, ret kararını Danıştay’a taşıdı.

“ANKARA'DA HAKİMLER VAR”

Danıştay 6'ncı Daire ise yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Danıştay'ın verdiği kararı, "Ankara'da hakimler var" sözleri ile değerlendiren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, "Kirazlıyayla ÇED iptal davasında bilirkişi raporunun aksine ÇED raporunu doğru bulup ek bir inceleme yaptırmayan ya da yeni bir heyete başvurmadan alelacele karar veren yerel mahkemenin kararı Danıştay tarafından tam da söylediğimiz gerekçelerle bozuldu" dedi. 

"BİLİRKİŞİ, ÇEVREYE, TARIM ALANLARINA, HAYVANCILIĞA, DOĞAYA, SU KAYNAKLARINA ZARAR VERECEĞİNİ BELİRMİŞTİ"

Sürecin başından bu yana Kirazlıyaylalılar'ın yanında olan ve kararı ANKA Haber Ajansı'na değerlendiren CHP'li Altaca Kayışoğlu, süreci şöyle aktardı; "Kirazlıyayla'da bir yandan kadınlar yıllardır alanda mücadele ederken diğer yandan hukuk mücadelesi sürüyordu. Yerel mahkeme bilirkişi heyetinin orada kurulacak olan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'nin çevreye, tarım alanlarına, hayvancılığa, doğaya, su kaynaklarına zarar vereceğini belirtmiş olmasına rağmen bu görüşü dikkat almadan tamamen ÇED raporu doğrultusunda davanın reddine karar vermişti."

"MESLEK YAŞAMIMDA BİLİRKİŞİ RAPORUNUN ALEYHİNDE VERİLMİŞ BİR MAHKEME KARARINA RASTLAMAMIŞTIM"

Danıştay'dan güzel bir haber geldiğini belirten Altaca Kayışoğlu, "Bilirkişi raporundaki hususların dikkate alınarak yeniden rapor alınması gerektiği ve başka bir heyetle yeniden incelenmesi gerektiği gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Yerel mahkeme karar verdiğinde de bunları söylemiştik zaten. Hukuken olması gereken buydu. Yıllarca süren meslek yaşamımda hiçbir şekilde bilirkişi raporunun aleyhinde alelacele verilmiş bir mahkeme kararına rastlamamıştım doğrusu" dedi.

"HUKUKA UYGUN KARAR VEREN HAKİMLERİN OLMASI SEVİNDİRİCİ"

İklimsel değişimi işaret eden Kayışoğlu, "Hele bu günlerde bir yandan kuraklığın, sel baskınlarının yaşandığı, iklim krizinin artık yoğun bir şekilde hissedildiği, kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız böyle günlerde doğayı korumak için vicdanıyla hukuka uygun karar veren hakimlerin olması sevindirici. Bu hukuk mücadelesinin sonuçta Kirazlıyaylalılar lehine sonuçlanacağına inanıyoruz ve Kirazlıyayla mücadeleye devam ediyor" diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 14:38

Halkın Güncesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER