Covid-19 Taşıyan Minibüsler

Covid-19 Taşıyan Minibüsler

Covid-19 salgını tüm dünyaya radikal önlemler aldırırken özellikle İstanbul’da minibüslerin durumu herkesin eleştiri konusu oluyor. Minibüslerin haddinden fazla yolcu taşıması,dezenfeksiyon konusunda yetersizliği ve denetimlerin sık ve etkili şekilde yapılmaması Covid-19’un durdurulamamasının en büyük nedenlerinden biri olarak gözüküyor.

Tüm dünya Covid-19 için radikal önlemler alıyor.Aşı tüm dünyaya ulaştırılana kadar alınacak sert tedbirlerin,maske ve sosyal mesafenin hayati önemi tüm bilim insanlarınca ve uzmanlarca sık sık belirtiliyor.Pandemi sürecinin başından beri belli aralıklarla zirve noktasına ulaşan salgın, bugünlerde ‘’İkinci Dalga’’ adı da verilen sürece girmiş durumda. Geçtiğimiz aylara göre önlemlerini nispeten hafifleten Avrupa ülkeleri de yeniden radikal önlemler almaya başladı.

Türkiye ise Sağlık Bakanlığı’nın resmi vakaları açıklamada gittiği yöntem değişikliğiyle salgının vahametini biraz daha öğrenirken,tüm yurttaşlar önlemlerin artmasını ve denetimlerin sıklaştırılmasını istiyor.

İstanbul ,Türkiye’de salgının en çok yoğunlaştığı bölge. Alınan tedbirler ise yetersiz görülüyor. Bu noktada soru işaretinin en çok yoğunlaştığı konu ise toplu taşıma araçları ve minibüsler… Minibüslerin haddinden fazla yolcu alması ve trafikte bu duruma müdahalenin yok denecek kadar az olması tüm İstanbulluların eleştiri konusu olmuş durumda.İstanbullular özellikle işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde balık istifi şeklinde yolculuk yapmak zorunda kalıyor.Bunun yanında minibüsler günün başlangıcından sonuna kadar hat içinde durmadan sefer halinde olduğu için belli aralıklarla ve düzgün bir dezenfeksiyonun yapılması da mümkün değil.

Örneğin Başakşehir’de Kanuni Sultan Süleyman Hastahanesi’ne ya da Şehir Hastahanesi’ne Covid-19 testi yaptırmaya giden yolcu eğer pozitif çıkarsa,yine minibüsle dönmek zorunda kalıyor. Bu durumda alınan bütün tedbirler de boşa çıkmış oluyor. Bu durum tüm İstanbullularca bilinen bir gerçek olsa da başka bir çarenin olmaması yüzünden toplu taşımalardan vazgeçilemiyor. Dezenfeksiyon ve sosyal mesafe konusunda belediye otobüsleri nispeten daha güvenli olsa da minibüslerin denetimi tüm İstanbulluların beklentisi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 17:43

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER