CİĞERLERİMİZ YANIYOR

CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki ormanlık alanda saat 12.05 sıralarında yangın çıktı. Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemezken, rüzgarın da etkisiyle alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Şu ana kadar 4 yerleşim yeri tahliye edildi. Yangınla ilgili CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemir'li de kamuoyundan özür dilemelidir” derken Pakdemirli ise yangını büyüten nem ve rüzgar gibi faktörleri vurguladı.

Manavgat'ta Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda öğle saatlerinde yangın çıktı. Rüzgar nedeniyle alevler yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgeye doğru ilerlerken itfaiye ekiplerinin havadan ve karadan söndürme çalışmaları sürüyor.Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı konutlar alevlere karşı önlem amacıyla boşaltıldı.

Orman Genel Müdürlüğü, yangının kontrol altına alınması için 2 uçak, 15 helikopter, 6 dozer ve 106 arazöz ile mücadele edildiğini duyurdu. Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekiplerin alevlere yoğun şekilde müdahalesi devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli kamuoyundan özür dilemelidir

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya Manavgat’ta çıkan orman yangınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Zeybek, “Mirasımız ağaçlarımızın kül olması hepimizi derinden üzmüştür. Farklı noktalarda çıkan yangınlarda sabotaj dahil tüm olasılıklar kolluk kuvvetleri ve adli makamlarca araştırılmalıdır. Manavgat’a ve doğaya bu kötülüğü yapanlar ortaya çıkarılmalıdır” çağrısı yaptı.

Yangınlara, Orman İşletmeleri ekipleri dışında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Manavgat Belediyesi itfaiye ekiplerinin de müdahale ettiğini aktaran Rafet Zeybek, şu açıklamayı yaptı:

Aşırı sıcak hava ve şiddetli rüzgâr nedeniyle müdahalede zorluklar yaşandığı bilgisi elimize ulaştı. Türk Hava Kurumu'na ait yangın söndürme uçaklarını, ‘4,9 ton su taşıma kapasitesi var’ diye ihaleye almayıp satışına neden olan, yangınla mücadelede her türlü hava aracına ihtiyaç varken son iki yılda Tarım ve Orman Bakanı Pakdemir'li de kamuoyundan özür dilemelidir.”

Bakan’a göre sebep rüzgar ve nem

Yangınla birlikte bölgeye hareket eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise yangın için,

Yangının şu an itibariyle ilerlemesiyle ilgili rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler, yangına körükleyecek her türlü sebep mevcut. 4 yerleşim yerimizi maalesef tahliye etmek durumunda kaldık. Kalender, Yeniköy, Çolaklı, Evrensekiz'de mahallelerin bir kısmı iptal edildi. Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförün durumu ağır. 28 mahalleye enerji sebebiyle su verilmiyor.” dedi.


 

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER