CHP, TBMM'NİN YARISININ KADINLARDAN OLUŞMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERECEK

CHP, TBMM'NİN YARISININ KADINLARDAN OLUŞMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERECEK

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin, TBMM’nin yarısını kadınların oluşturması yönünde kanun teklifi vereceğini açıkladı. Nazlıaka, “Kim gerçekten samimi olarak eşitliğin arkasında duruyor, kim ‘mış’ gibi yapıyor, bunun en temel göstergesini bu süreç oluşturacak” dedi. Kanun teklifinin İlk imzacısı ise Kılıçdaroğlu oldu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, bugün yaptığı açıklamada CHP’nin, TBMM’nin yarısını kadınların oluşturması yönünde kanun teklifi vereceğini ifade etti. Nazlıaka, “Kim gerçekten samimi olarak eşitliğin arkasında duruyor, kim ‘mış’ gibi yapıyor, bunun en temel göstergesini bu süreç oluşturacak” dedi.

CHP Kadın Kolları’nın kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında başlattığı "YaşamHak" projesi kapsamında Yalova’ya gelen Aylin Nazlıaka, partisinin il binasında kadınlarla bir araya geldi.

ağrı merkezi ile kadınlara ücretsiz destek

AKP döneminde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Nazlıaka, ülkeyi yöneten kişinin “Ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” demesi halinde o günden itibaren üretilen tüm politikaların eşitsizlik üzerine inşa edeceğine vurgu yaptı. CHP Genel Merkezi'nde bir çağrı merkezi kurduklarını anımsatan Nazlıaka, 444 82 85 numaralı hattı arayan şiddet mağduru kadınlara ücretsiz olarak hukuki, psikolojik danışmanlık ve diğer konularda da her türlü desteği verdiklerini kaydetti. Nazlıaka, şöyle devam etti:

Dayanışmayı yükselterek onların yanında oluyoruz. Özellikle duruşmalarda, savcılıklarda, karakollarda, hastanelerde yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. Şunu çok net gözlemliyoruz. Bizim takip ettiğimiz davalar, daha adil kararlarla sonuçlanıyor. Genel bir takip olmazsa sırf kravat taktı diye, sırf efendi durdu diye iyi hal indirimi uygulanabiliyor. Yine kadın yemeği geç getirdi diye, sırf yemeğe çok tuz koydu diye, beyaz pantolon giydi diye, çok ruj sürdü diye tacizcilere, tecavüzcülere tahrik indirimleri verilebiliyor. Bu yüzden bu davaların hep peşinde oluyoruz.”

lk imza Kılıçdaroğlu’ndan”

Bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduklarını açıklayan Nazlıaka, "Bu kanun teklifine göre; Genel Kurul’dan geçtiği koşulda Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturacak. Madem toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor, yarısını da kadınlar dünyaya getiriyor. O halde Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturmalı" dedi. Nazlıaka, bu kanun teklifinin ilk imzacısının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu vurguladı. Nazlıaka, "Tüm milletvekillerimiz imzaladı. Şimdi Genel Kurul’a indikten sonra göreceğiz, kim gerçekten samimi olarak eşitliğin arkasında duruyor, kim ‘mış’ gibi yapıyor, bunun en temel göstergesini bu süreç oluşturacak" diye konuştu.


 

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER