CHP'DEN ZİYA GÖKALP MAHALLESİ'NDE BASIN AÇIKLAMASI

CHP'DEN ZİYA GÖKALP MAHALLESİ'NDE BASIN AÇIKLAMASI

Yıllardır süren Ziya Gökalp Mahallesi’ndeki imar sorunuyla ilgili olarak, CHP Başakşehir İlçe örgütü Ziya Gökalp Mahalle Birimi bugün bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Başakşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin KÜMEÇ, CHP İlçe Sekreteri Cenk SÖBE, CHP İlçe Bilişim Sorumlusu ANIL ÇELİKER, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Ayşe Gaye CAN, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Bayram ve mahalleliler katıldı.

‘’KOKUDAN İNSAN YAŞAMAZ’’

Basına konuşan mahalleliler, Ziya Gökalp Mahallesi’ndeki hizmet yokluğu; binalarda herhangi bir tadilat ya da yenileme yapmak isteyen mahallelinin elini kolunu bağlayan yargı süreci ve mahalledeki güvenlik sorunları hakkında dert yandı. Dereboyu’ndaki pislik ve koku sorununun getirdiği hijyen problemine değinen bir vatandaş ‘’Yazın burada kokudan sinekten insan yaşamaz. Yetkililerin burasıyla ilgilenmesini istiyoruz ’’ dedi.

İLKOKULUN AKIBETİ NE OLACAK?

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başakşehir Belediye Encümeni tarafından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan ve Ziya Gökalp Mahallesi’ndeki Mehmet Yaren Gümeli İlkokulu da konu edildi. Aynı yaştaki diğer binalar için böyle bir karar olmazken, mahalledeki okulun yıkılmasının yarattığı mağduriyet ifade edildi.

Başakşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin KÜMEÇ burada basına yaptığı açıklamada Ziya Gökalp Mahallesi’nin sorunların birden çok olduğunu, yaratacağı rantın büyüklüğünü ifade etti. İstanbul’un göbeğinde yaşam kalitesinin ne kadar düşük olduğunu görüyoruz, dedi.

‘’ANAYASAL HAKLAR İHLAL EDİLİYOR’’

Mahallede herhangi bir yatırım yapılamamasının, mahallenin bugünkü durumunda olmasının nedenlerinin imar davasından çok önceye gittiğini belirten KÜMEÇ, ‘’Burası dava öncesi risk afet alanı olarak ilan edilmişti… Buraya göz diken bir avuç insan olmamalı. Maalesef gözünü ranta dikenler buraya da gözünü dikmiş. Belediye haricinde vatandaş istediği kimseye buradaki yeri satamıyor. Bu anayasanın kişilik haklarına, mülk edinme hakkına aykırı bir durum.’’

‘’BURADA BİZ YETKİSİZİZ’’

Belediyenin mahallede herhangi bir yetki kullanamamasının nedeninin idari sebepler olduğunu belirten KÜMEÇ,

‘’Biz belediye olarak burada yetkisiziz. Yaşam donatıları ya da sosyal alanlar olarak herhangi bir şey yapamıyoruz. Burada tüm yetki direk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş durumda. Vatandaş soruyor Büyükşehir nerede? diye. Büyükşehir’in tüm yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmiş durumda. ‘’ diyerek durumu açıkladı.

‘’DEVLET VATANDAŞINA ŞEFKATLE YAKLAŞMALI’’

Vatandaşın elindeki arsaya yönelik devlet tarafından teklif edilen rakamların çok cüzi miktarda olduğunu söyleyen Kümeç bu durum için ‘’Devlet vatandaşını mağdur etmez.Ana mantık anne baba şefkatiyle vatandaşa sahip çıkmaktır. Bu rakamlar ana baba şefkatinin olmadığını anlatıyor. Hak sahibinin hakkını gözetmek gerekir.’’ dedi.

Konuşmaların video linki için tıklayınız.

Konuşmaların devamı için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 21:30

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER