BÜYÜKŞEHİRLERDE KİRACILAR TEDİRGİN

BÜYÜKŞEHİRLERDE KİRACILAR TEDİRGİN

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde artan kira fiyatları tüm yurttaşların gündeminde. Hürriyet Gazetesi’nden Barış Özkan’ın haberine göre İstanbul'un belirli bölgelerinde 2 bin 500 TL olan evlerin kiraları 5 bin liralara kadar yükseldi. CHP Başakşehir İlçe Sekreteri Avukat Cenk Söbe konuyla ilgili Hürryet Gazetesi’ne verdiği röportajda ‘’Ev sahipleri kanuni zam oranı dışında bir zam talep edemez. Ancak kira başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl sonra emsallere uygun kira bedelinin belirlenmesi için kira tespit davası açabilir” dedi.

Özkan’ın haberine göre İstanbul'da artan ev kiraları mevcut kiracıları da tedirgin ediyor. Artan ev kiraları nedeniyle ev sahipleri eski kiracılarını belirli sebeplerle evden çıkararak evlerini yüksek fiyattan tekrar kiraya vermek istiyorlar ve evden çıkmaları yönünde baskı yapabiliyorlar. Yasal olarak kiracılar kolay bir şekilde evden çıkarılamayacağı gibi kiralara da yine sadece yasal oranda zam yapılabiliyor. Fakat ev sahiplerinin bu konuda belli başlı hakları bulunuyor. CHP Başakşehir İlçe Sekreteri Avukat Cenk Söbe’de konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’ne konuştu. 

‘’KİRA SÖZLEŞMESİ SÜRE BİTİMİNDE SONA ERMİYOR” 

Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda Türk Borçlar Kanunu’na göre gayrimenkul kira sözleşmesinin süre bitiminde aksine yazılı bir anlaşma sağlanmadıkça 1 yıl süreyle kendiliğinden uzadığını ifade eden Av. Söbe, “Kira sözleşmesi süre bitiminde kendiliğinden sona ermiyor ancak hem kiracının hem de kiraya verenin tahliye konusunda anlaşması halinde kontrat sona erer” dedi. 

"Aksi halde kontrat 1 yıl daha uzar” diyen Söbe, “Bu sürekli olarak devam eder. Kiraya verenin ancak kira bedelinin ödenmemesi, taşınmazın kira amacı dışında kullanılması, alt kira yasağı varsa alt kiraya verilmesi ya da genel ahlak kurallarına aykırılıktan kiracıyı çıkarma hakkı vardır” şeklinde konuştu. 

“KİRA SÖZLEŞMESİ KEYFİ OLARAK SONA EREMEZ” 

Kiraya verenin keyfi olarak kira sözleşmesini sona erdiremeyeceğini ya da kira bedeli düşük diye tahliye isteyemeyeceğini ekleyen Söbe, "Ev sahipleri kanuni zam oranı dışında bir zam talep edemez. Ancak kira başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl sonra emsallere uygun kira bedelinin belirlenmesi için kira tespit davası açabilir” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER