BORNOVA BELEDİYESİ'NDE ASGARİ ÜCRET 5 BİN 890 TL

BORNOVA BELEDİYESİ'NDE ASGARİ ÜCRET 5 BİN 890 TL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve SODEMSEN (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, Bornova Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası 7 No'lu Şube arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi törenine katıldı. 1535 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi sonrası Bornova Belediyesi'nde asgari ücret 5 bin 890 TL oldu.

Toplu iş sözleşmesi törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İDUĞ, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi ÇALIŞKAN, Genel İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı Özgür GENÇ, Belediye çalışanları ve yurttaşlar katıldı.

‘’BELEDİYECİLİK NASIL YAPILIR GÖRSÜNLER’’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ, CHP belediyeciliğinin işçiden yana olduğunu söyledi. Menemen Belediyesi'nde yaşanan son gelişmelere de değinen ÖZTUNÇ, "Gelsinler belediyecilik nasıl yapılır görsünler. İşçiye hakkını versinler" dedi.

‘’EKMEĞİMİZİ BÖLÜŞÜP ADİL BİR ŞEKİLDE PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER konuşmasında şunları ifade etti:

"Bakmayın siz, burada bir taraf işveren bir taraf işçi sendikası olarak masaya oturuyoruz. Biz emek ve demokrasi yolunda aynı yolun yolcularıyız. Belediye başkanlarının İzmir'deki örgütü sizsiniz. Bugün bir bayram günü. Bugün hepiniz ananınızın ak sütü gibi hak ettiğiniz bir toplu iş sözleşmesi ile buluşuyorsunuz. Bornova Belediye Başkanımız ve DİSK Genel-İş Sendikası yöneticilerini tebrik ediyorum. Bunun arkası gelecek. Emeğin hakkını alana kadar, demokrasiyi bu memleketin sokaklarına, kahvelerine, meydanlarına sokana kadar beraber mücadeleye devam edeceğiz. Ekmeğimizi büyütüp adil bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz."

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, "Sözleşmenin hazırlanmasında bize yardımlarını esirgemeyen SODEMSEN'e teşekkür ediyorum. Eşit işe eşit ücret vermek için bir modeli ortaya koyuyoruz. 40 farklı ücret grubu vardı. Bunu 4'e düşürdük. 2020 yılında o kadar büyük felaketler yaşadık ki bir meteor çarpmadı. Emekçi dostların 24 saat çalışmasıyla biz bunları aşabildik ve aşmaya devam edeceğiz"

‘’BÖYLE TABLOLARA İHTİYAÇ VAR’’

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi ÇALIŞKAN, "Ülke için, emek için, demokrasi mücadelesi için İzmir'deki gibi böyle tablolara ihtiyaç var. Bu toplu sözleşmeye katkı koyan başta Bornova Belediye Başkanı ve yöneticilerine, sendikanın temsilcilerine teşekkür ediyorum" dedi.

ÖNCELİK KADINLARA

Genel İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı Özgür GENÇ ise, "Bu toplu sözleşmede önceliği kadınlara verdik. KHK kararları nedeniyle emekliliğe zorlanan işçiler için de onların çocukları için istihdam önceliği getirdik. Net ücretler üzerinden yapılan artışla Bornova Belediyesi'nde bir ilke imza attık. Bornova Belediyesi'nde asgari ücret 5 bin 890 TL'dir" dedi.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melahat batmaz
Melahat batmaz - 8 ay Önce

Adam gibi adam sın

SIRADAKİ HABER