BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN YILIN İLK YARISINDA 350 MİLYON LİRALIK EK BÜTÇE TEKLİFİ

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN YILIN İLK YARISINDA 350 MİLYON LİRALIK EK BÜTÇE TEKLİFİ

Başakşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, temmuz ayı meclis gündeminde ek bütçe ve kömür dağıtım yardım tekliflerini görüştü. Başakşehir Belediyesi’nin yılın ilk yarısında 350 milyon lira ek bütçe teklif etmesine CHP ve İyi Parti Meclis Üyeleri’nden itiraz geldi.

Başakşehir Belediyesi’nin temmuz ayı meclis oturumunda ek bütçe ve kömür dağıtım yardım teklifleri yer aldı. 2021 yılı başında 786 milyon lira bütçe sunan Başakşehir Belediyesi'nin 6 ayda ek bütçe teklif etmesine  Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti gruplarından itiraz gelirken bütçenin nereye ve hangi yatırımlara harcanacağı soruldu.

“DOĞALGAZA KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILMALI”

Başakşehir Belediye Meclisi’nin ilk gündem konusu kömür dağıtım yardım teklifi oldu. Kömür dağıtım yardım maddesi oy çokluğuyla kabul edilirken Başakşehir Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Halil Kalkan, "Temiz bir çevre yaratmak adına bu insanlarımızı doğalgaza, temiz yakıta kavuşturmak için bir çalışmanın başlatılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“350 MİLYON İLE NEREYE YATIRIM YAPACAKSINIZ”

Ek bütçe teklifiyle ilgili söz alan Başakşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı, “Kamulaştırma için geçen yıl 500 milyon ek bütçe alıp 120 milyona yakınını başka müdürlüklere aktardınız. Emlak İstimlak Müdürlüğü’nün kamulaştırma işleminin bitmediğini bildiğiniz halde istemiş olduğunuz 161 milyon TL’lik tutarı 6 ay öncesinden yazsaydınız, başka müdürlüklere aktarmasaydınız şu an belki de bu konuda ek bütçe talebiniz olmayacaktı. 350 milyonla nereye yatırım yapacağınız, hangi kamu binasını yapacağınızı açıklayın” diye ifade etti.

“BÜTÇENİN ROTASINI AŞTINIZ”

“5 yıllık yapmış olduğunuz planlamanızda 2021 yılı için 650 milyonluk tahmini bütçenizin gerçeği yansıtmadığını kendiniz de fark etmiş olsaydınız 2021 yılı için güncelleme yaparak 786 milyon devasa bütçe çıkarmazdınız” şeklinde konuşan Kayabaşı, “35 milyonluk bu farkla bütçenin rotasını yüzde 20,7 ile hem aştınız hem de şaştınız. İstediğiniz ek bütçeyi eklediğimizde tahmini bütçeyi stratejik plana göre yüzde 73,8 oranında yıllık plana göre ise yüzde 44,5 oranında aşmış olacaksınız. Bütçedeki bu değişikliklerle başarısızlığınızın sonucu olarak 5 yıllık planlamalarınız daha ilk yılında çöküğünü tescillemiş oldunuz” dedi.

“BU İŞLER 6 AY ÖNCE YOK MUYDU”

Başakşehir Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Halil Kalkan ise ek bütçe teklifine “Üzerinden henüz 6 ay geçmesine rağmen 2021 bütçesinin 786 milyon lira olduğunu hepimiz biliyoruz. Başakşehir’e bir yatırım yapılacaksa ve hizmet gelecekse memnun oluruz. Ancak 6 ay geçmesine rağmen 786 milyon liralık bir bütçenin üzerine 350 milyon lira bir ek bütçe istenmesini nasıl değerlendirmemiz gerekiyor. Bu işler 6 ay önce yok muydu? Bunu öngörüsüzlük olarak mı, yoksa doğru planlama yapılmadı diye mi değerlendirelim. Bu nedenle istenen ek bütçeye İyi Parti grubu olarak red oyu veriyoruz” sözleriyle itiraz etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER