AVUKAT CENK SÖBE, "YARGI TARAF OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR"

AVUKAT CENK SÖBE, "YARGI TARAF OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 Adli Yıl ve yeni hizmete giren Yargıtay binasının açılışına Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile birlikte katıldı. Erbaş’ın açılışta yer alarak dua etmesi ülke gündeminde tepkilere neden olurken CHP Başakşehir İlçe Sekreteri Avukat Cenk Söbe de, İKRAR Haber Ajansı’na konuyu değerlendirdi.  

20 Temmuz’da başlayan adli tatilin sona ermesiyle birlikte Yargıtay’ın yeni binasının açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın duasıyla gerçekleştirildi. Ülke gündeminde tepkiyle karşılanan bu konuyu CHP Başakşehir ilçe Sekreteri Cenk Söbe, “Devletin bir kurumu olan Yargıtay’ın başkanı, bağımsız yargıyı temsil eden cübbesiyle, dini bir ritüel ile yargı yılı açması kesin ve net bir şekilde anayasamızda yer alan laiklik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir” sözleriyle değerlendirdi. 

Avukat Cenk Söbe’nin yazısı şöyle;  

Anayasamızın başlangıç kısmında “laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı;” hükmü yer almaktadır. Ayrıca yine Anayasamızın 2. maddesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni “demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” olarak tanımlamaktadır. Son olarak yine Anayasamızın 136. maddesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlerini tanımlarken görevini “laiklik ilkesi doğrultusunda” yerine getireceğini hüküm altına almıştır. Tüm bu Anayasal bilgiler ışığında belirtmemiz gerekir ki, devlet Anayasal olarak tam ve keskin bir şekilde laik bir sistemle yönetilmelidir ve devleti temsil edenlerden de bu ilkeye uygun davranması beklenir. Şunu belirtmek isteriz ki, din ve ibadet insanlara özgüdür ve devletin dini olmaz. 

“Yargıçlar Anayasamıza Göre Bağımsız ve Tarafsız Olarak Karar Vermek Zorundadırlar” 

Devletin bir kurumu olan Yargıtay’ın başkanı bağımsız yargıyı temsil eden cübbesiyle, dini bir ritüel ile yargı yılını açması kesin ve net bir şekilde anayasamızda yer alan laiklik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Yargıçlar anayasamıza göre bağımsız ve tarafsız olarak karar vermek zorundadırlar. Hatta öyle ki yargıçlar kendi düşüncelerinden dahi bağımsız, hak ve nesafet kurallarına göre kanunlar nazarında bağımsız ve tarafsız bir şekilde karar vermek zorundadırlar. Ancak yeni adli yıl açılışında sergilenen görüntü, yani toplumun bir kısmının benimsediği bir dinin bir mezhebi üzerinden okunan dualar ve yapılan konuşmalar ile Yüksek Mahkeme’nin açılışının yapılması çok açık bir şekilde laiklik ilkesinin ve anayasal eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini bize göstermektedir. 

“Yargı Taraf Olduğunu Göstermiş, Bağımsızlık İlkesine Büyük Zarar Vermiştir” 

Üzülerek söylemek gerekir ki, bu açılış töreni ile yargı taraf olduğunu göstermiş, bağımsızlık ilkesine büyük zarar vermiştir. Şunu da önemle belirtmek gerekir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasama, yürütme ve yargı erkinden oluşur. Özellikle yargı diğer erkten bağımsız olarak faaliyetlerini yürütür. Ancak daha önce yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanının sarayında yapılan adli yıl açılışı da yargı bağımsızlığı ilkesine büyük zararlar vermiş, üstelik Cumhurbaşkanının aynı zamanda siyasi bir parti genel başkanı olduğu düşünüldüğünde daha da vahim bir görüntü olduğu ortadadır. Özetlemek gerekirse laiklik ilkesi din ve devlet işlerinin ayrılması olduğundan, yeni adli yıl töreni ve Yargıtay binası açılışında sergilenen tutum ve verilen görüntü ülkemizde maalesef laiklik ilkesinin çok büyük zarar gördüğünü bizlere göstermektedir.  

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 00:11

Halkın Güncesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER