AĞBABA'DAN ÇAPICI SÖZLER

AĞBABA'DAN ÇAPICI SÖZLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin yurtdışına eğitim için gönderdiği fakat geri dönmeyen 43 kişi hakkında konuştu. AĞBABA, AKP’li üç belediyenin daha yurtdışına insan gönderdiği iddialarını gündeme getirdi.

AĞBABA’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

‘’AKP’Lİ BELEDİYELER İNSAN KAÇAKÇILIĞI ACENTESİNE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA’’

“Türkiye günlerdir AKP’li belediyelerde yaşanan skandalı konuşuyor. AKP’li belediyeler insan kaçakçılığı acentesine dönüşmüş durumda. Malatya’da belediye meclis üyelerimizin ortaya çıkardığı insan kaçakçılığı skandalının ardından AKP Elazığ Arıcak ve Baskil belediyeleri ile Ordu Korgan Belediyesinin yurtdışına onlarca kişiyi gönderdiğine ilişkin güçlü iddialar var. Hatta Ordu Korgan Belediyesi’nin tıpkı Yeşilyurt’taki gibi Ersin Kilit isminin davetiyle ve Mega Kilit şirketinin aracılığıyla Almanya’ya insan gönderdiğini öğrendik. Üstelik projenin amacı da Yeşilyurt’takiyle aynı: ‘Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek’. Anlaşılan o ki, AKP’li belediyelerde insan kaçakçılığı oldukça kazançlı bir sektöre dönüşmüş durumda. Kim bu işten ne kadar para kazanıyor, bilmiyoruz. Gönderilen kişiler kim, onu da bilmiyoruz. İçişleri Bakanlığı, ilgili Valilikler ve belediyelerden henüz kamuoyunu tatmin edecek bir yanıt alamadık. ‘Müfettiş görevlendirdik’ diyerek konunun üzerini kapatmaya çalışıyorlar.”

“Sözcü’de yer alan haberde Elazığ Arıcak’ın Almanya'nın Bremen kentine 49 kişi, Baskil Belediyesi’nin ise yine Almanya'nın Hamburg kentine 90 kişi gönderdiğini görüyoruz. Ordu Korgan Belediyesi’nin burada tıpkı Yeşilyurt’ta olduğu gibi başta 53 kişilik bir heyeti yollamayı planladığını öğrendik. Elimizde belgesi var. Belediyeler valiliklere başvuru yapıyor, herkese gri hizmet pasaportu veriliyor. Gazetecilere, öğrencilere, muhaliflere yurtdışına çıkış yasağı koyanlar, en ufak bir şeyde ev hapsine yollayanlar, devlet imkânlarını kullanarak istediğini yurtdışına gönderebiliyor. Elimizde dört belediye ve üç farklı dernek ismi var. Almanya’daki aracı firmaları, aracı kişileri henüz tanımıyoruz. Ersin Kilit’in Habertürk’ten Sevilay Yılman’a bir röportajı var, ‘hiçbir şeyden haberim yok’ diyor. Eski Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı adlı şahısla irtibat kurulamıyor. Kim bu kişiler, bu işten ne kadar para kazanıyorlar, gönderdikleri kişilerin terörle iltisağı var mı, tüm bunlar yanıtlanmadan ve devlet imkânlarını kullanan sorumlular cezalandırılmadan bu konunun peşini bırakmayacağız.”

ALMANYA SORUŞTURMA BAŞLATMIŞ

“Almanya, insan kaçakçılığı iddialarına hemen soruşturma başlatmış. Bunu gazetecilerden ve Ersin Kilit’ten öğreniyoruz. Almanya’nın gösterdiği bu hassasiyeti, kendi devletimizden de bekliyoruz. İsmi geçenlerin yeri yurdu belli, giden kişilerin isimleri devlet kayıtlarında var. Üzerine vazife olmayan her konuda açıklama yapan Süleyman Soylu nerede? Her fırsatta CHP’li belediyelere ve partimize hakaretler savuran Soylu’nun bu sessizliği de bizim için anlamlı. Konuya ilişkin soru önergemiz var, bugün Meclis’e araştırma önergemizi de vereceğiz. Onlar konuyu kamuoyundan gizlemeye çalışsınlar, biz, CHP olarak bu iddiaları sonuna kadar araştıracağız. Kim varsa işin içinde, hele işin içinde suçluların yurtdışına çıkarılması gibi bir durum varsa bunu da tüm ayrıntılarıyla kamuoyuyla paylaşacağız. Buradan Cumhuriyet Savcılarına da suç duyurusunda bulunuyoruz. Belediyeler AKP’nin çiftliği değil, her isteyen devlet imkânlarını kullanarak elini kolunu sallayarak yurtdışına kaçamaz. Muhalif belediyelerin yetkilerini tırpanlamak için Ali Cengiz oyunlarıyla yasayı dolananlar, bu iddialar karşısında sessiz kalamazlar. Gazeteciler, öğrenciler, muhalifler için ülkeyi yarı açık cezaevine çevirenler, maddi çıkarlarla yurtdışına insan taşıyamaz.”

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER