ACI HABER BİNGÖL'DEN GELDİ

ACI HABER BİNGÖL'DEN GELDİ

Türkiye dün acı bir haber aldı. Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere havalanan Kara Kuvvetleri’ne ait Cougar tipi bir helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 11 askerimiz şehit oldu… Milli Savunma Bakanlığı(MSB) Türkiye’yi yasa boğan elim hadiseyi şu şekilde duyurdu:

TÜRKİYE YASTA

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

Hastaneye sevk edilen yaralı askerlerimizden 2’si maalesef yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz.’’

‘’DETAYLI BİR ŞEKİLDE İNCELEYECEĞİZ’’

Daha sonra Elazığ’a giden MSB Bakanı Hulusi Akar, burada yaptığı açıklamada, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere saat 13.55’te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait “Cougar tipi” helikopterin kaza kırıma uğradığını belirtti.

Kaza sonucu 11 personelin şehit olduğunu, 2 personelin ise yaralandığını aktaran Bakan Akar, “Yaralılarımızın hastanedeki tedavilerine devam edilmektedir. Durumları iyi” diye konuştu. Bakan Akar, helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir. İlk andan itibaren gerek arama kurtarma çalışmaları gerekse şehit ve yaralılarımızın tahliyesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından kısa sürede tüm imkanlar seferber edilerek her türlü destek sağlanmıştır. Acımız çok büyük, milletçe derin üzüntü içindeyiz. Bizleri derin acıya ve üzüntüye sevk eden bu elim kazada şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, TSK’ya ve asil milletimize başsağlığı, sabır; yaralı personelimize acil şifalar diliyorum.”

DEVLET TÖRENİ DÜZENLENDİ

Şehitler için bugün Ankara’da cuma namazını müteakip devlet töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da katıldığı törene Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte katıldı. Devlet erkânından da yoğun katılımın olduğu cenaze töreninde Şehitlerimiz Korgeneral Osman ERBAŞ, Yüzbaşı Salih SARIOĞLU, Yüzbaşı Tayfun KUREŞ, Yüzbaşı Gökhan UYSAL, Albay Şentürk AYDINYER, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet DEMİR, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer UMULU, Astsubay Üstçavuş Nazmi YILMAZ, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü KARADİREK, Uzman Çavuş Hakan GÜL ve Uzman Çavuş Tolga DEMİRCİ son yolculuklarına uğurlandı.

Ahmet Hamdi Akseki Camii’ndeki cenaze töreninde Cuma namazını müteakip şehitlerimiz için cenaze namazı kılındı. ERDOĞAN daha sonra cenaze törenine katılan şehit yakınlarına taziyelerini iletti. Daha sonra şehitlerimizin Türk bayrağına sarılı tabutları askerlerin omuzlarında cenaze araçlarına taşındı. Şehitlerimizin naaşları, törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER