4 YILLIK PROJEDE ANAHTARLAR TESLİM EDİLDİ

4 YILLIK PROJEDE ANAHTARLAR TESLİM EDİLDİ

İBB iştiraki KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Belediyesi iş birliğiyle 2017’de başlattığı “Locamahal” projesi, ilk sahipleriyle buluştu. 20 blok, bin 262 konut ve 77 ticari birimden oluşan projenin, 690 konut ve 64 dükkanlık bölümü için “anahtar teslim töreni” düzenlendi. Törende konuşan İmamoğlu, İstanbul’un, deprem sorununu çok daha derin hissetmesi gerektiğini vurgularken, “Sürecin bir fotoğrafını çekip, ona göre planlamalarını yapmak zorundayız hep birlikte” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Belediyesi iş birliğiyle 2017’de başlattığı “Locamahal” projesi, ilk sahipleriyle buluştu. 20 blok, bin 262 konut ve 77 ticari birimden oluşan projenin, 690 konut ve 64 dükkanlık bölümü için “anahtar teslim töreni” düzenlendi. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22’nci yıl dönümünde düzenlenen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, o dönemde 10 milyonluk bir nüfusa sahip İstanbul’un, şu anda mültecilerle beraber 20 milyona yakın insana ev sahipliği yaptığına dikkat çekti.

İstanbul’un, deprem sorununu çok daha derin hissetmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, “Sürecin bir fotoğrafını çekip, ona göre planlamalarını yapmak zorundayız hep birlikte” dedi. Son dönemde yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen İmamoğlu, “Popülist ya da birilerine yaranmaya dönük bazı yöneticilerin aldığı kararlar, ne yazık ki büyük bedellere bizi yüzleştiriyor ve karşı karşıya getiriyor” uyarılarında bulundu.

Locamahal Projesinden Detaylar

-KİPTAŞ, Zeytinburnu Veliefendi’de, kentsel dönüşüm kapsamında, 36 bin metrekare alan üzerinde 20 bloktan oluşan, bin 262 konutluk ve 77 ticari birimden oluşan “Locamahal” projesinin temelini 2017’de attı. Projenin anahtar tesliminin 2020’de yapılması planlandı.

-Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimi iş başına geldiğinde, projeyi, yüzde 66 seviyelerinde olması gerekirken, yüzde 44 fiziki ilerlemeyle devraldı. Yeni İBB yönetimi, inşaatların fiziki ilerlemesini hızlandırdığı gibi, karşılarına çıkan hukuki, mali ve teknik birçok sorunu da çözdü.

-Bugün, proje kapsamında tamamlanan 690 konut ve 64 dükkan için hak sahiplerine anahtar teslimi yapıldı.

İmamoğlu’nun Açıklamalarından Satır Başları...

-”Bugün yaşayanlarıyla, ne yazık ki büyük göç almış ve mültecilerle beraber yoğunlaşan nüfusuyla neredeyse 20 milyona yakın insanı kapsıyor İstanbul. Dolayısıyla İstanbul, bugün sorunu çok daha derin hissetmeli çok daha yüksek seviyede endişe duymalı, ‘Neredeyiz’ diye. Sürecin bir fotoğrafını çekip, ona göre planlamalarını yapmak zorundayız hep birlikte. 22 yıldan bu yana deprem olmamasını şans”

-1,5 yıldır yaptığımız bina tespit çalışmalarıyla, yenilediğimiz çalışmalarla şunu görüyoruz: İstanbul'da her 3 binadan 1’i ne yazık ki depreme dayanıksız.

-Bu kapsamda, devletin tüm kurumlarının, ilgili özel sektör paydaşlarıyla eşgüdümlü ve seferberlik ruhuyla harekete geçmesi elzem. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla deprem özelinde uyumlu bir çalışma içerisindeyiz.

-Vatandaşımız, depremle mücadeleyi, çürük binada oturmak mı, oturmamak mı kısmından ziyade işin maddi tarafını önceliyorsa, vatandaşla bu süreci eğer halleşip, şeffaf bir biçimde çözemediysek, hala problemimiz var demektir.

-Dere yatağında neyi var, neyi yoksa alıp denize götürmüştü. Aradan 30 sene geçti. Selin denize alıp götürdüğü yapıların en az 4-5 katı şu an o dere boyunda var. Bu kadar net. Yani biz, ders çıkarmıyor, ders almıyoruz. Kolay unutuyoruz. Bunları unutmamalıyız. Tedbirlerini alan insanlar, yöneticiler olmak zorunluluğumuz vardır.

-Bunun partisi yok. O insanların acılarını gördüğümüzde hangi partiden ölmüş, hangi partiden insan denize gitmiş diye düşünen mi var Allah aşkına? Yok. Onun için burada akıl birliğine ihtiyacımız var.

-Tek başına kişinin bireylerin değil, ortak akılla süreçleri yönettiğimiz bir sürecin Türkiye'mizin ve İstanbul'umuzun her ortamında hakim olmasını diliyorum. Siyasetin değil, ortak aklın ve bilimin izinde yürümemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu noktada, tüm paydaşların aynı duyguları paylaşmasını ve başarılı olmamızı diliyorum hem İstanbul’umuzun hem ülkemizin ve milletimizin huzuru ve bekası için”

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER