142 YENİ HALK EKMEK BÜFESİ HİZMETE GİRİYOR

İBB’nin yeni Halk Ekmek büfeleri açma teklifi 15 ay sonra kabul edildi.

142 YENİ HALK EKMEK BÜFESİ HİZMETE GİRİYOR

İBB’nin yeni Halk Ekmek büfeleri açma teklifi 15 ay sonra kabul edildi. Kamuoyunda çok fazla tartışılan ve en son Aralık ayında yapılan görüşmelerde AKP grubunun komisyona geri göndermesiyle sonuçlanan yeni Halk Ekmek büfeleri teklifi bugün İBB Meclisi’nden geçti.

MECLİSTEN ŞARTLI ONAY

142 tane yeni halk ekmek büfesinin açılması teklifinin oy birliğiyle geçtiği İBB Meclisi’nde teklif; AKP’nin yeni büfelerin ‘’şehit yakınları,gaziler, yüzde 40 ve üzeri raporu olan engelliler tarafından işletmesi’’ şartıyla geçti.İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AKP’nin şartına ‘’dar gelirli aileler, dul ve yetimlerin ‘’ de eklenmesini isterken CHP kadınların da teklife eklenmesini istedi. AKP İyi Partili Özkan’ın teklifini kabul ederken CHP’nin kadınların da büfeleri işletmesi teklifini kabul etmedi.

Büfeler hizmete girmeden önce ilçe belediyelerine de sorulması kararlaştırıldı. Halk Ekmek, Hamidiye A.Ş ve Belbim A.Ş tarafından üretilen ürünler dışında ürün satışının olmaması ve talep eden tüm bakkallara Halk Ekmek satışı yetkisi verilmesi konusunda da uzlaşmaya varıldı.Bu haliyle birlikte 142 yeni Halk Ekmek büfesinin kurulması oy birliğiyle geçmiş oldu.

‘25 YILDA SADECE 3 ŞEHİT YAKININA BÜFE VERİLMİŞ…’

AKP grubunun ‘’Şehit yakınları,gaziler’’ şartı getirilmesine yönelik açıklamasına yönelik olarak CHP İBB Meclis Grubu Başkanı Tarık Balyalı ise şunları söyledi:

‘’ 25 yılda sadece 3 şehit yakınına, 21 engelliye büfe verilmiş. Kalan 533 halk ekmek büfesi herhangi bir önceliği olmayan vatandaşlara verilmiş. Parti örgütünüze mi vereceksiniz diyorlar da, biz de soralım bu büfeleri teşkilatınıza mı verdiniz?’’

NE OLMUŞTU?

Daha önce İBB tarafından verilen 142 yeni Halk Ekmek büfesi açılması teklifi AKP grubunun kararıyla tekrar incelenmek üzere ilgili komisyona gönderilmişti.Teklifin reddedilmesinin ardından İBB, belli noktalarda Mobil Halk Ekmek büfelerini devreye sokarak çözüme gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 14:38

Halkın Güncesi


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER